VIDEO: létající větrná turbína společnosti Makani Power

Makani Power je malá americká společnost z Kalifornie. Založila ji parta nadšenců v roce 2006 jakožto klíčovou komponentu iniciativy REC nadace Google.org, filantropické odnože společnosti Google. Dnes už má Makani k dispozici první prototypy létajících větrných turbín – podívejte se na video!

Prototyp 30kW létající větrné turbíny Makani Power, foto: Makani Power
Prototyp 30kW létající větrné turbíny Makani Power, foto: Makani Power

Létající větrná turbína Makani (AWT) vypadá na první pohled jako elektrické letadlo. Ve skutečnosti jde ale pouze o létající křídlo na kterém je připevněno několik vrtulí, které jej nepohánějí, nýbrž naopak vyrábějí energii.

Jak je vidět na videu, křídlo, v tomto případě 30kW prototyp Wing 7, opisuje ve vzduchu ideální kruhovou dráhu. Turbína je spoje lanem se zemí, takže může přímo dodávat energii do sítě nebo spotřebičům.

Výhodou takové létající turbíny je, že dokáže bez vysokých nákladů využít silných větrů ve vysoké nadmořské výšce (250 až 600 metrů. Navíc eliminuje až 90 % materiálů potřebných v konvenčních větrných turbínách. A není ani tak těžké si představit, že by mohly být tyto malé turbíny připevněny ke stožárům klasických větrníků.

Makani Power v současné době pracuje na 600kW létající větrné turbíny, kterou už by chtěla nabízet pro komerční využití. A to za cenu nižší než kolik dnes stojí běžné větrné turbíny nebo dokonce solární elektrárny o podobném výkonu. V budoucnu by to mohly být až 5 MW turbíny!

Mimochodem, kromě společnosti Google se na financování Makani podílí také americké ministerstvo energetiky. Makani Power samozřejmě není jediná společnost, která se projektováním létajících větrných turbín zabývá. Dalšími jsou například kanadská společnost Magenn Power nebo nebo americká společnost Altaeros Energies.

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.