VIDEO: létající větrná turbína společnosti Makani Power

Makani Power je malá americká společnost z Kalifornie. Založila ji parta nadšenců v roce 2006 jakožto klíčovou komponentu iniciativy REC nadace Google.org, filantropické odnože společnosti Google. Dnes už má Makani k dispozici první prototypy létajících větrných turbín – podívejte se na video!

Prototyp 30kW létající větrné turbíny Makani Power, foto: Makani Power
Prototyp 30kW létající větrné turbíny Makani Power, foto: Makani Power

Létající větrná turbína Makani (AWT) vypadá na první pohled jako elektrické letadlo. Ve skutečnosti jde ale pouze o létající křídlo na kterém je připevněno několik vrtulí, které jej nepohánějí, nýbrž naopak vyrábějí energii.

Jak je vidět na videu, křídlo, v tomto případě 30kW prototyp Wing 7, opisuje ve vzduchu ideální kruhovou dráhu. Turbína je spoje lanem se zemí, takže může přímo dodávat energii do sítě nebo spotřebičům.

Výhodou takové létající turbíny je, že dokáže bez vysokých nákladů využít silných větrů ve vysoké nadmořské výšce (250 až 600 metrů. Navíc eliminuje až 90 % materiálů potřebných v konvenčních větrných turbínách. A není ani tak těžké si představit, že by mohly být tyto malé turbíny připevněny ke stožárům klasických větrníků.

Makani Power v současné době pracuje na 600kW létající větrné turbíny, kterou už by chtěla nabízet pro komerční využití. A to za cenu nižší než kolik dnes stojí běžné větrné turbíny nebo dokonce solární elektrárny o podobném výkonu. V budoucnu by to mohly být až 5 MW turbíny!

Mimochodem, kromě společnosti Google se na financování Makani podílí také americké ministerstvo energetiky. Makani Power samozřejmě není jediná společnost, která se projektováním létajících větrných turbín zabývá. Dalšími jsou například kanadská společnost Magenn Power nebo nebo americká společnost Altaeros Energies.

Makani Power

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

4 komentáře: „VIDEO: létající větrná turbína společnosti Makani Power

 • 8. 6. 2012 (3.51)
  Trvalý odkaz

  Neviem, či je to len môj názor ale mám pocit, že sú tu zverejňované čoraz bizardnejšie veterné turbíny. Ich výrobné náklady sú neskutočné (ako napr. hélium) a využitelnosť problematická a slúžia na utopenie peňazí investorov. A čo regulovateľné veterné turbíny ( http://www.b-tech.sk )s výkonmi 3 až 5kW, ktoré by boli na domoch a pospájané do snap-grid sietí?

  Reagovat
 • 7. 6. 2012 (18.26)
  Trvalý odkaz

  Jak se to zachová při prudkém nárazovém větru, nebo v klesavém proudu? Kolik cyklů vydrží lano? U tohoto typu turbín se bude muset asi počítat s nějakými haváriemi. Jak pak vypadá kalkulace?

  Reagovat
 • 6. 6. 2012 (12.25)
  Trvalý odkaz

  Myslím, že koncept lieatjúcej veternej turbíny plnenej héliom od Magenn Power je oveľa reálnejší pre širšie využitie v aplikáciach. Ten krúživý pohyb môže byť obmedzujúci faktor. Osobne sa mi vôbec nepáči.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *