Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
2. 9. 2008 v rubrice Větrná energie

Google chce nejspíš ovládnout na začátku školního roku všechna média. Nejen, že představil vlastní internetový prohlížeč Google Chrome, včera jsme informovali o jeho záměrech ohledně geotermální energie, dnes tu máme další novinku. Týká se investice Google do společnosti  Makani Power. Google do ní vložil dalších pět milionů dolarů poté, co už zhruba před dvěma lety investoval prvních deset milionů v rámci svého programu pro obnovitelné zdroje energie REC. Makani je americká (havajská) společnost zabývající se využitím větrné energie. Údajně disponuje technologií speciálních membrán tvarovaných jako křídla, které dokáže vypustit do obrovských výšek a „sklízet“ větrnou energii s až 10x vyšší účinností než klasické větrné turbíny. Slibuje tedy nižší náklady na generování elektřiny než dnes mají uhelné elektrárny. Zní to velmi zajímavě, vezmeme-li navíc v potaz, že Spojené státy se dnes stávají zemí doslova zaslíbenou větrné energii. Miliardář T. Boone Pickens nedávno představil svůj plán, ve kterém spoléhá především na energii větru. Odhaduje se, že do roku 2020 by celkový výrobní kapacita v USA mohla přerůst 150 GW. V roce 2007 bylo přitom instalováno 5329 MW větrých elektráren s tím, že rozestavěno k dokončení letos je dalších 8 GW. Celkově dnes USA produkují 16,8 GW energie z větru, jsou druzí za Německem, které má 22,2 GW. Velký boom se očekává také v Číně.
větrné turbíny

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
  1. Anonym:

    No jo, sice USA jsou druhy po Nemecku v produkovani elektriny z vetru, ale kdyz clovek vezme v potaz populaci a velikost zeme, tak pak to pro USA nezni moc dobre. A to nemluvim ze USA spotrebuje 3x elektriny na cloveka nez v evrope.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz