Solární farmy nejsou ve Velké Británii vítány

Prohlášením, že „solární farmy nejsou ve Velké Británii vítán“, si zadělala na velké problémy stávající konzervativní ministryně pro energetiku a klimatické změny Amber Rudd. Tento poněkud nešťastně zvolený výrok totiž bez bližší specifikace způsobil paniku mezi dodavateli solárních řešení a slušně řečeno popíchnul i britské propagátory obnovitelných zdrojů energie.

Britský venkov by měl zůstat zelený, solární farmy sem nepatří. Zdroj: Radomír Dohnal
Britský venkov by měl zůstat zelený, solární farmy sem nepatří. Zdroj: Radomír Dohnal

Není to poprvé za poslední léta, co se zájmové skupiny kolem solární energetiky v Anglii obávají podobných prohlášení. Pokud jde o OZE, stojí totiž solární energetika v Británii na dost vratké pozici, která je stále méně stabilní spolu s tím, jak je „konkurenční“ větrná energetika naopak stávající vládou preferována.

Navíc se poměrně nedávno nechala slyšet i tajemnice ministra životního prostředí, Elizabeth Truss, že by si: „Nepřála vidět, jak je zemědělsky a farmářsky využitelná půda promarňována a zastiňována leskem solárních farem.

Jak se to tedy má se vztahem britské vlády a solární energetiky? V dodatečně připojeném tiskovém prohlášení Ruddová blíže nastiňuje to, co prý původně chtěla sdělit.

V současné době jednoznačně preferujeme solární instalace tam, kde nebudou zabírat jinak využitelný prostor. Solární elektrárny patří na střechy budov a domů, ale skutečně nikoliv do naší zelené venkovské krajiny, na kterou jsme patřičně hrdí.“

Tím si sice představitelé a mluvčí obou interesovaných ministerstev zachránily tvář, a potěšili zemědělce, ale už jednou rozbouřenou diskuzi k tématu tím neuklidnili.

Stále více se totiž množí hlasy kritizující nevyjádřený a váhavý postoj vlády k solární energetice jako takové.

Na jedné straně tu totiž je „preference střešních instalací“, ale vládou nastavené schéma umožňuje prakticky (z hlediska ekonomické výnosnosti) provozovat jen elektrárny s výkonem okolo 5 MW, tedy rozhodně ne ty odpovídající domáckým dispozicím.

A pochopitelně lidé, kteří by si rádi zbudovali střešní solární elektrárnu, nezapomněli ani to, že od roku 2013 kdy bylo přislíbeno „raketové nastartování podpory malých solárních elektráren“ se nestalo vůbec nic.

4 komentáře: „Solární farmy nejsou ve Velké Británii vítány

 • 14. 3. 2015 (19.37)
  Trvalý odkaz

  Taková malá domácí elektrárna, která už majiteli dokáže slušné peníze ušetřit, se dnes dá pořídit prakticky z výplaty. http://solarni-ostrov.wz.cz/
  I když se nedá energie prodávat, při vlastní spotřebě je úspora značná. A co teprve ta nezávislost!

  Reagovat
 • 28. 11. 2014 (8.36)
  Trvalý odkaz

  Farmy jsou u nás a nejspíš i v Anglii hloupým způsobem, jak využít solární panely: jde o centralizovaný zdroj, kdežto panely jsou ideální pro snížení odběrů z rozvodné sítě lokálními instalacemi.

  Reagovat
 • 27. 11. 2014 (1.46)
  Trvalý odkaz

  výborně ! … větrníky jsou DALEKO levnější (skoro jak uhlí) a nikde – ani ve městě čí na venkově nezabírají moc půdy (stožáry)

  Reagovat
 • 24. 11. 2014 (12.07)
  Trvalý odkaz

  Takže v Severním Irsku… vítány jsou? Nebo jste to špatně přeložili a mluvila o celém Spojeném království?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *