Solární farmy nejsou ve Velké Británii vítány
Prohlášením, že „solární farmy nejsou ve Velké Británii vítán“, si zadělala na velké problémy stávající konzervativní ministryně pro energetiku a klimatické změny Amber Rudd. Tento poněkud nešťastně zvolený výrok totiž bez bližší specifikace způsobil paniku mezi dodavateli solárních řešení a slušně řečeno popíchnul i britské propagátory obnovitelných zdrojů energie.
Není to poprvé za poslední léta, co se zájmové skupiny kolem solární energetiky v Anglii obávají podobných prohlášení. Pokud jde o OZE, stojí totiž solární energetika v Británii na dost vratké pozici, která je stále méně stabilní spolu s tím, jak je „konkurenční“ větrná energetika naopak stávající vládou preferována.
Navíc se poměrně nedávno nechala slyšet i tajemnice ministra životního prostředí, Elizabeth Truss, že by si: „Nepřála vidět, jak je zemědělsky a farmářsky využitelná půda promarňována a zastiňována leskem solárních farem.“
Britové mají svou první plovoucí solární elektrárnu
Jak se to tedy má se vztahem britské vlády a solární energetiky? V dodatečně připojeném tiskovém prohlášení Ruddová blíže nastiňuje to, co prý původně chtěla sdělit.
„V současné době jednoznačně preferujeme solární instalace tam, kde nebudou zabírat jinak využitelný prostor. Solární elektrárny patří na střechy budov a domů, ale skutečně nikoliv do naší zelené venkovské krajiny, na kterou jsme patřičně hrdí.“
Tím si sice představitelé a mluvčí obou interesovaných ministerstev zachránily tvář, a potěšili zemědělce, ale už jednou rozbouřenou diskuzi k tématu tím neuklidnili.
Stále více se totiž množí hlasy kritizující nevyjádřený a váhavý postoj vlády k solární energetice jako takové.
Na jedné straně tu totiž je „preference střešních instalací“, ale vládou nastavené schéma umožňuje prakticky (z hlediska ekonomické výnosnosti) provozovat jen elektrárny s výkonem okolo 5 MW, tedy rozhodně ne ty odpovídající domáckým dispozicím.
A pochopitelně lidé, kteří by si rádi zbudovali střešní solární elektrárnu, nezapomněli ani to, že od roku 2013 kdy bylo přislíbeno „raketové nastartování podpory malých solárních elektráren“ se nestalo vůbec nic.
Taková malá domácí elektrárna, která už majiteli dokáže slušné peníze ušetřit, se dnes dá pořídit prakticky z výplaty. http://solarni-ostrov.wz.cz/
I když se nedá energie prodávat, při vlastní spotřebě je úspora značná. A co teprve ta nezávislost!
Farmy jsou u nás a nejspíš i v Anglii hloupým způsobem, jak využít solární panely: jde o centralizovaný zdroj, kdežto panely jsou ideální pro snížení odběrů z rozvodné sítě lokálními instalacemi.
výborně ! … větrníky jsou DALEKO levnější (skoro jak uhlí) a nikde – ani ve městě čí na venkově nezabírají moc půdy (stožáry)
Takže v Severním Irsku… vítány jsou? Nebo jste to špatně přeložili a mluvila o celém Spojeném království?