Větrné elektrárny jsou funkční i po pětadvaceti letech

Tvrzení, že větrné elektrárny jsou do budoucna špatnou investicí, protože s přibývajícími léty se snižuje jejich výkon, se nezakládá na pravdě. Jak dokládá srovnávací studie odborníků z britské Imperial College, turbíny větrných elektráren jsou produktivní i po pětadvaceti letech.

„Věkovité větrné elektrárny vydrží z technického hlediska pětadvacet let, ty nové ještě déle.“ Zdroj: Radomír Dohnal
„Věkovité větrné elektrárny vydrží z technického hlediska pětadvacet let, ty nové ještě déle.“ Zdroj: Radomír Dohnal

Britové aktivně usilují o to, aby větrné elektrárny do roku 2020 tvořily 15% podíl národního energetického mixu. V současnosti se stávající větrné elektrárny (konkrétně 4 264 exemplářů v 531 větrných farmách) podílí na produkci 7,5 % národní spotřeby. Odpověď na otázku, zda s přibývajícími léty bude výrazně klesat výkon instalací, je proto více než žádaná.

Dosavadní „černé“ předpovědi, které ale většinou pocházely ze zdrojů blízkým odpůrcům OZE, předpokládaly pokles výkonu o jednu třetinu po prvních deseti letech, a nezbytnost nahrazení celé instalace en masse. Takový výsledek by skutečně byl pro dlouhodobé ekonomicko-energetické plánování likvidační.

Výzkumníci z Imperial College se proto rozhodli fenomén stárnutí britských větrníků prozkoumat podrobněji. Součástí jejich práce se stal důkladný technický průzkum veteránů, ověřování rychlosti větru ve vybraných oblastech s využitím záznamů , a sledování výsledků v databázi výkonů. Výsledek? Pětadvacet let garantovaného výkonu (s poklesem o jednu čtvrtinu v těch nejexponovanějších oblastech).

Veteránské větrné elektrárny, instalované v devadesátých letech minulého století jsou stále technicky schopné splnit výrobcem prezentovaný výkon. Studie navíc potvrzuje, že dnes aktuální instalované modely jsou ještě odolnější, a garance pětadvacetiletého výkonu je pro ně funkční samozřejmostí.

Spoluautor studie, Ian Staffell, k tématu dodává: „Větrné elektrárny jsou pro nás důležitým zdrojem energie. V kontrastu s nimi tu máme ještě fosilní paliva, jejichž množství se stále více stává omezené a činí naši ekonomiku zranitelnou a závislou na dovozu. Dosud panovaly obavy, jestli jsou větrné elektrárny dobrou investicí do budoucna, ale nyní můžeme váhající investory ujistit, že tomu tak skutečně je.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *