Zpráva o stavu obnovitelné energie ve světě
Ještě před několika lety se budoucnost obnovitelné energie nejevila příliš jasně a růžově. Hlavním důvodem byla slabá politická vůle i neochota firem investovat do potřebné technologie. Nedávné zprávy však přinášejí naději, že snad není tak zle. Právě naopak. Můžeme být na začátku doby, která z obnovitelných zdrojů udělá významného hráče na poli výroby elektrické energie.
Průmyslová společnost Solar Energy přednesla na klimatologickém summitu COP 16 v Cancúnu optimistickou studii, která odhaduje , že v roce 2020 by mohl celosvětový výkon solárních elektráren vzrůst na neuvěřitelných 982 GW. Vzhledem k tom, že v minulém roce dosahoval výkon solárních elektráren pouze 20 GW, jednalo by se opravdu o obrovský skok vpřed.
Takto významný nárůst výkonu je však podmíněn jedním předpokladem. A to úspěšným rozjezdem projektu DeserTec , který by měl dodávat solární energii ze Sahary do Evropy. V opačném případě, dostat se na odhadovanou úroveň asi nebude tak snadné.
Přejděme do sektoru větrných elektráren. Zpráva z magazínu Environment New Hampshire upozorňuje , že Spojené státy nevyvíjejí dostatečnou iniciativu v oblastí rozvoje mořských větrných elektráren. V Evropě dosahuje výkon instalovaný pobřežních větrných farem již 2 GW. Také Čína, se svou nejnovější mořskou větrnou elektrárnou o výkonu 102 MW, nezůstává pozadu. Avšak zdá se, že Spojené státy v této otázce zaspaly.
Martin Roman, šéf ČEZ: decentralizace výroby je budoucnost
Solární elektrárny – štědrá podpora v České republice končí
2030: Spojené státy vyrábějí až 20% elektřiny v pobřežních větrných elektrárnách
Je to škoda. Protože americký ústav National Renewable Energy Laboratory potvrzuje obrovský potenciál pro stavbu větrných elektráren u pobřeží USA. Jen východní pobřeží má kapacitu pro stavbu větrných elektráren o výkonu až 200 GW (s ohledem na místní a ekonomické faktory).
Přesto všechno se bude odhadovaný výkon pobřežních větrných elektráren v USA v roce 2020 pohybovat jen okolo 10 GW. Oproti plánovaným 40 GW v Evropě, to není zrovna velké číslo.
Doufejme, že plánovaný rozmach obnovitelných zdrojů energie společně s nástupem elektrických aut, udělá z naší planety čistší a zelenější místo k životu.
Pomer porozumenia je v pripade Cesko versus Slovensko 3: 3. Taky je pocet a aj pomer firiem, ktore prejavili o tuto technologiu zaujem. Treba este striktne oddelit investora s jeho schopnostou vlozit odpovedajuci kapital a jeho schopnost najst nieco revolucne (radovo lacnejsie a radovo produktivnejsie). Ostatny svet je so skore 0 tazko zaradit, pretoze s nulou sa tazko statisticky operuje.
peace … miro novak
Může to tak být, ale ne nutně automaticky. Kde je pravděpodobnější, že se objeví „technologie řádově lacinější“ a dokáže se rychle dostat z laboratoře do poloprovozních zkoušek a výroby ? V Německu, kde se vývojem obn. zdrojů zabývají stovky firem, nebo na Slovensku, kde tématu ani investoři nerozumí ?
To, že niekto ako USA dnes zaostávajú, neberte ako nevýhodu. Zaostávať totižto znamená uvedomovať si, že investícia do obnoviteľných zdrojov je neefektívna (myslím z ekonomického hladiska, iné, environmentálne ich momentálne nezaujímajú). Teraz si predstavte, že také Nemecko (a Európa ako celok), Čína, … vynaložili už dnes všetky svoje rezervy do technológií, ktoré sú za a) príliš drahe na jednotku vyprodukovanej energie, a za b) produkujú smiešny objem energie. A teraz sa vo svete, napriklad na Slovensku, objaví neznáma firma, ktorá príde s technológiou rádovo lacnejšou a rádovo produktívnejšou. Stačí, aby takú firmu oslovil američan, rus, alebo ČEZ, E-on (ako je to v tomto slovenskom prípade) a tieto dnes pokrokové krajiny sú vyšachované. Prečo? Pretože počúvali hluk ulice a nedržali sa zdravého rozumu, ako je to v prípade USA. Ten, kto dnes stojí vpredu, už zajtra pozera konkurencii na chrbát.
peace … miro novak
V případě USA je hlavném omezujícím faktorem výstavby pobřežních větrných elektráren častý výskyt hurikánů u pobřeží USA. Asi by se těžko hledala pojišťovna,která by byla ochotná za rozumné peníze větrný park pojistit a hlavně technologie, která by spolehlivě hurikánu odolala.