Zpráva o stavu obnovitelné energie ve světě

Ještě před několika lety se budoucnost nejevila příliš jasně a růžově. Hlavním důvodem byla slabá politická vůle i neochota firem investovat do potřebné . Nedávné zprávy však přinášejí naději, že snad není tak zle. Právě naopak. Můžeme být na začátku doby, která z udělá významného hráče na poli výroby .  
Pobřežní větrné elektrárny

Průmyslová společnost Solar Energy přednesla na klimatologickém summitu COP 16 v Cancúnu optimistickou studii, která odhaduje , že v roce by mohl celosvětový výkon vzrůst na neuvěřitelných 982 GW. Vzhledem k tom, že v minulém roce dosahoval výkon solárních elektráren pouze 20 GW, jednalo by se opravdu o obrovský skok vpřed.

Takto významný nárůst výkonu je však podmíněn jedním předpokladem. A to úspěšným rozjezdem projektu , který by měl dodávat ze Sahary do . V opačném případě, dostat se na odhadovanou úroveň asi nebude tak snadné.

Přejděme do sektoru . Zpráva z magazínu Environment New Hampshire upozorňuje , že nevyvíjejí dostatečnou iniciativu v oblastí rozvoje mořských větrných elektráren. V dosahuje výkon instalovaný pobřežních již 2 GW. Také , se svou nejnovější mořskou větrnou elektrárnou o výkonu 102 MW, nezůstává pozadu. Avšak zdá se, že Spojené státy v této otázce zaspaly.

Je to škoda. Protože americký ústav National Renewable Energy Laboratory potvrzuje obrovský potenciál pro stavbu u . Jen východní pobřeží má kapacitu pro stavbu větrných elektráren o výkonu až 200 GW (s ohledem na místní a ekonomické faktory).

Přesto všechno se bude odhadovaný výkon pobřežních větrných elektráren v USA v roce pohybovat jen okolo 10 GW. Oproti plánovaným 40 GW v Evropě, to není zrovna velké číslo.

Doufejme, že plánovaný rozmach obnovitelných zdrojů energie společně s nástupem , udělá z naší čistší a zelenější místo k životu.

Sdílet: