Australané mají problémy s účty za elektřinu, proto volí solární elektrárny

Ačkoliv je stávající energetická politika Austrálie orientována na uhlí, devět z deseti australských domácností zvažuje nebo aktuálně připravuje svůj přechod na energii slunce.

„Když už alternativní zdroje energie, tak bych chtěl vidět víc domácích střešních elektráren,“ říká australský senátor." Radomír Dohnal
„Když už alternativní zdroje energie, tak bych chtěl vidět víc domácích střešních elektráren,“ říká australský senátor.“ Radomír Dohnal

Střešní solární elektrárny nebo malé sluneční farmy“ domáckých rozměrů lákají drtivou většinu protinožců, ať už jako vítanou alternativu oproti neekologickým tepelným elektrárnám, nebo jen prostě jako nejsnazší cestu ke snížení vlastních účtů.

Solární energetika v Austrálii na penězích stojí a padá. Rozsáhlý výzkum veřejného mínění na národní úrovni, který provedla v průběhu srpna a září společnost Ernst&Young, potvrdil domněnku, že klíčovým faktorem pro 70 % lidí, kteří již domácí střešní solární elektrárny instalovali, byly právě úspory peněz.

A zrovna peníze, respektive množství vynaložených nákladů, je zásadní překážkou pro přibližně 50 % respondentů, kteří pořízení elektrárny teprve zvažují.

Výzkum mimo jiné potvrdil, že prakticky jeden z deseti dotázaných měl problém minimálně jednou v průběhu roku včas zaplatit účet za elektřinu (a v průběhu dvanácti měsíců se tato situace opakovala často až třikrát), a rovněž, že lidé (70% dotázaných) považují pravidelné placení účtů za elektřinu za jeden z deseti největších finančních stresorů, které v průběhu roku běžně zažívají.

A aby toho ještě nebylo málo, 60 % z těch, kteří se v roce 2014 zpozdili s placením účtů za elektřinu, tak nečinili proto, že by zapomněli, ale jako důvod uvedli, a to že „účet byl prostě tak velký, že jej nešlo zrovna zaplatit“.

Domácí střešní solární elektrárny sice představují jednorázovou finanční zátěž, ale v očích Australanů velmi rychle odbourávají problémy s placením účtů.

Protože se energie Slunce jeví jako velmi efektivní a nenáročné řešení, což dokládá i nebývalý nárůst solárních instalací. Jestli jich před deseti lety nebývalo více než 1000 ročně, jen za loňský rok jich bylo 200 000 (od roku 2001 už dohromady přes 1,2 milionu).

Australané vidí vývoj cen na obou stranách, u dodavatelů elektřiny z tepelných elektráren, kde neustále roste, i u solárních panelů, kde dlouhodobě klesá,“ říká australský senátor Nick Xenophon, jinak známý jako hlasitý odpůrce větrných elektráren.

„Jestli v roce 1977 byla cena jednoho wattu okolo 76,67 dolarů dnes je to 0,74 $. A lidé na tento vývoj pochopitelně reagují.“

6 komentářů: „Australané mají problémy s účty za elektřinu, proto volí solární elektrárny

 • 6. 12. 2014 (19.03)
  Trvalý odkaz

  Jaké je proboha spotřeba elektřiny v Australské domácnosti a jaká je proboha cena elektřiny v Austrálii?

  Každopádně jsem se už dávno divil proč nepoužívají solární elektrárny mnohem více, mají pro ně ideální podmínky.

  Stejně tak jako zásoby pro jadernou energetiku, ale o tu ani nezavadili, jenom exportují uran. Divná to země.

  Je možná torchu škoda že nám tak moc padá cena ropy, jinak by se možná vyplatilo aby se v Austrálii postavily obrovské solární a případně větné farmy a z energie se vyráběl vodík, nebo jiná paliva. možná aby se tato energie používala v těch nových technologiích výroby uhlovodíků. Nové metody těžby s tím dost zamávaly,kdoví co s tím ještě udělají hydráty methanu.

  Reagovat
  • 8. 12. 2014 (17.39)
   Trvalý odkaz

   Cena ropy je turbulentní záležitost. Teď zrovna jde dolů, za pár měsíců to může být někde úplně jinde… Vůbec to neřešte, jde o momentální výchylku, která se nadlouho neustálí. To bychom se museli začít chovat (rozumějte šetřit) dost jinak. Co se týče Austrálie, nejsem znalý místních poměrů, je možné, že se u nich se zpožděním odehrává to, co bylo před pár lety u nás. Tj. nárůst ceny energií o desítky procent ročně. Zákazníci se začínají rozhlížet, a to je dobře.

   Reagovat
   • 8. 12. 2014 (20.44)
    Trvalý odkaz

    Ano dřív možná turbulentní byla a bude, ale nebude to myslím takové aby se znovu vyšplhala o stovky dolarů nahoru. Jestli se tak dělo v poslední ch dekádách tak to bylo protože v oblastech kde se produkovala probíhaly konflikty a pak tu byl také OPEC, jenže nyní s rozvojem Americké a Kanadské těžby a k tomu i plynu se situace změní.
    například nedávno našli v Afganistanu asi 1,5 miliardy barelů ropy, Venezuela, bohužel člen OPEC má zásoby větší než Saudská Arábie.
    Záleží po jakých ložiscích se budou společnosti dívat a jak.

    Navíc se možná dočkáme mírného uvolnění kapacity ropných polí v SAE, kde se budou spouštět postupně jaderné elektrárny, také Írán omezí možná spotřebu ropy pro výrobu proudu a odsolování a v Africe se brzy rozběhne stavba elektrárny Inga 3, která bude začátkem výstavby elektrárny Grand Inga o výkonu okolo 40GW. O tom co se bude dít různě ve světě se dá jen uvažovat, ale je také možné že se krom stagnace nebo jen velmi pozvolného růstu spotřeby ropy, někde dojde k poklesu, budou otevírat nová ložiska a množství ropy na trhu bude růst a cena tak klesat. Dá se předpokládat že by mohlo vzrůst využití rostliných olejů bez zbytečného mezikroku s výrobou methylesteru.

    Reagovat
 • 6. 12. 2014 (15.36)
  Trvalý odkaz

  Na tomto článku je nejhezčí to, že už není co dodat. Dokonce i xenofóbní poslanec musel kapitulovat. Říkal jsem si, jestli mě netahá pan Dohnal na kachně, ale asi spíše ne.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *