Cyklistika může v EU vytvořit milion pracovních míst

Cyklistický průmysl v zemích EU v této době zaměstnává na 650 000 lidí. V tomto ohromném čísle jsou pochopitelně zahrnuti všichni, kdo s koly a bicykly přijdou nějakým způsobem do kontaktu, od výrobců, opravářů po prodejce celých kol i náhradních dílů.

„Jízda na kole? Cesta jak odklonit kolony z center měst, zlepšit kvalitu ovzduší i své zdraví.“ Zdroj: Radomír Dohnal
„Jízda na kole? Cesta jak odklonit kolony z center měst, zlepšit kvalitu ovzduší i své zdraví.“ Zdroj: Radomír Dohnal

Spadají sem i lidé, podílející se na tvorbě infrastruktury, cestovním ruchu a dalších službách. To je téměř dvakrát tolik, než kolik zaměstnává celý těžařský a ocelářský průmysl (cca 350 000).

S těmito čísly přichází lidé z výzkumného střediska Transportu a mobility v Leuven, kteří upozorňují na to, že podpora cyklistických trendů by na poli zaměstnanosti a ekonomiky mohla Evropě současně pomoci ušetřit, prospět i vydělat.

Stačí málo, a s trochou podpory by cyklo-průmysl mohl do roku 2020 vytvořit potenciál milionu pracovních míst, tvrdí na bázi nedávného průzkumu vývoje pracovních trendů lidé z Evropské cyklistické federace (ECF).

V současnosti se v hrubém součtu podílí cyklistika v Evropě na 3 % transportu osob. „Kdyby se ale tento podíl zvětšil na řekněme 6 %,“ tvrdí Kevin Mayne, vývojový ředitel ECF. „Podařilo by se zpřístupnit na milion pracovních míst.

Což je v době, kdy na všech frontách zápasíme s nezaměstnaností, skutečně znát.“ Mayne dále upozorňuje, že investice a podpora cyklistiky se prakticky okamžitě projeví ve zlepšení zdraví obyvatel, čistoty ovzduší i plynulosti přepravy.

„Teď už můžeme s klidem říct, že každý cyklista a každý metr vybudované cyklostezky nebo jízdního pruhu pro kola vytváří pracovní pozice,“ doplňuje Julian Scola, tiskový mluvčí Evropské obchodní konfederace.

„Zpráva dokládá, že transformace přepravy směrem k zelenější, nízko-uhlíkové variantě je prospěšná nejen ekonomicky, ale je i dobře zdůvodněná z hlediska investic.“ Co dalšího ještě prozradila zpráva o vztahu cyklistiky a zaměstnanosti v EU?

Analytikové z Leuvenu například upozorňují na fakt, že slibovaný nárůst tvorby pracovních pozic spolu s nárůstem do pedálů šlapajících obyvatel je mnohem rychlejší, než nárůst pracovních pozic vytvářených v automobilovém průmyslu (který v přepočtu na vydělaný milion euro zaměstná třikrát méně lidí). Za zmínku stojí i fakt, že cyklistika má mnohem výraznější pozitivní dopad na lokální ekonomiku, než jiné způsoby přepravy osob.

Sdílet: