Cyklistika může v EU vytvořit milion pracovních míst

Cyklistický průmysl v zemích EU v této době zaměstnává na 650 000 lidí. V tomto ohromném čísle jsou pochopitelně zahrnuti všichni, kdo s koly a bicykly přijdou nějakým způsobem do kontaktu, od výrobců, opravářů po prodejce celých kol i náhradních dílů.

„Jízda na kole? Cesta jak odklonit kolony z center měst, zlepšit kvalitu ovzduší i své zdraví.“ Zdroj: Radomír Dohnal
„Jízda na kole? Cesta jak odklonit kolony z center měst, zlepšit kvalitu ovzduší i své zdraví.“ Zdroj: Radomír Dohnal

Spadají sem i lidé, podílející se na tvorbě infrastruktury, cestovním ruchu a dalších službách. To je téměř dvakrát tolik, než kolik zaměstnává celý těžařský a ocelářský průmysl (cca 350 000).

S těmito čísly přichází lidé z výzkumného střediska Transportu a mobility v Leuven, kteří upozorňují na to, že podpora cyklistických trendů by na poli zaměstnanosti a ekonomiky mohla Evropě současně pomoci ušetřit, prospět i vydělat.

Stačí málo, a s trochou podpory by cyklo-průmysl mohl do roku 2020 vytvořit potenciál milionu pracovních míst, tvrdí na bázi nedávného průzkumu vývoje pracovních trendů lidé z Evropské cyklistické federace (ECF).

V současnosti se v hrubém součtu podílí cyklistika v Evropě na 3 % transportu osob. „Kdyby se ale tento podíl zvětšil na řekněme 6 %,“ tvrdí Kevin Mayne, vývojový ředitel ECF. „Podařilo by se zpřístupnit na milion pracovních míst.

Což je v době, kdy na všech frontách zápasíme s nezaměstnaností, skutečně znát.“ Mayne dále upozorňuje, že investice a podpora cyklistiky se prakticky okamžitě projeví ve zlepšení zdraví obyvatel, čistoty ovzduší i plynulosti přepravy.

„Teď už můžeme s klidem říct, že každý cyklista a každý metr vybudované cyklostezky nebo jízdního pruhu pro kola vytváří pracovní pozice,“ doplňuje Julian Scola, tiskový mluvčí Evropské obchodní konfederace.

„Zpráva dokládá, že transformace přepravy směrem k zelenější, nízko-uhlíkové variantě je prospěšná nejen ekonomicky, ale je i dobře zdůvodněná z hlediska investic.“ Co dalšího ještě prozradila zpráva o vztahu cyklistiky a zaměstnanosti v EU?

Analytikové z Leuvenu například upozorňují na fakt, že slibovaný nárůst tvorby pracovních pozic spolu s nárůstem do pedálů šlapajících obyvatel je mnohem rychlejší, než nárůst pracovních pozic vytvářených v automobilovém průmyslu (který v přepočtu na vydělaný milion euro zaměstná třikrát méně lidí). Za zmínku stojí i fakt, že cyklistika má mnohem výraznější pozitivní dopad na lokální ekonomiku, než jiné způsoby přepravy osob.

9 komentářů: „Cyklistika může v EU vytvořit milion pracovních míst

 • 8. 12. 2014 (10.34)
  Trvalý odkaz

  Osobně si myslím, že v cyklistice je skutečně potenciál. Zajímalo by mě, kolik procent lidí dojíždí do práce právě těch 10-15 km. Elektrokola nám ukázala, že kopce nemusí být brzda. Co mě ale odrazuje od ježdění do práce na kole jsou 2 věci: bezpečnost na přeplněných silnicích a komfort – takové kapotované, dobře osvětlené elektrokolo (tříkolka), tak by člověk mohl dojet do práce nezmoklý, nespocený a možná i prokličkovat zácpami rychleji než autem.

  Reagovat
  • 8. 12. 2014 (10.56)
   Trvalý odkaz

   Takové kolo nebo tříkolka by se i našla, ale cena je srovnatelná s autem.

   Reagovat
   • 8. 12. 2014 (12.17)
    Trvalý odkaz

    Tak se musi najit vyrobce, ktery to bude delat levneji. Ale to yase bude akorat tak nejaka Cina.

    Reagovat
 • 8. 12. 2014 (8.41)
  Trvalý odkaz

  a nezkoušela toto už vláda jednou na ostravsku kde mněl jeden horník druhému prodávat si navzájem limonádu

  myslím že si to představují že jeden cyklista bude druhému cyklistovi prodávat ventilek a ten jemu zas hadičku k pumpičce

  nic proti cyklistům, ale kolo je prostředek pro jízdu do práce tak do 10 – 15 km většina lidí dojíždí i dále a hlavně něco jiného je šlapat v holandsku v polderu a něco jiného v Čechách po kotárech, o stupni cyklostezek ani nemluvě, ono jet v souběhu na kole podle silnice…..

  Reagovat
  • 8. 12. 2014 (9.06)
   Trvalý odkaz

   O těch limonádách jsem neslyšel, ale něco se mi na té politice EU nezdá, už od momentu kdy postavili stavbu cyklostezek prioritně asi jako dálnice. Neříkám že bych měl něco proti kolistům, ale opravdu je to lepší jenom tak do města nebo někde k Labi nebo na Moravu, ale rozhodně už ne do prahy, nebo nedej bože někde do kopců.

   Plánovat cyklostesky jako panevropskou síť je maximálně pro pár deístek nadšenců, skoro nikdo na tom kole nebude jezdit stovky km z bodu A do bodu B. Za den se pár set dá kolem stovky ujet, ale spíš z bodu A do bodu A, tedy takový okruh.

   Reagovat
   • 30. 12. 2014 (19.51)
    Trvalý odkaz

    vidím, že tu diskutujú samí cyklisti znalí problematiky :D

    Ja som už čo to nabicykloval a aj na EUROVELO trasách som stretol kopec cyklistov a rovnako aj v takej Viedni sú neskutočné tisíce cyklistoc elegantne zakomponovaný do premávky … ak tam akýkoľvek lajik strávi jeden deň na bicykli, tak to možno pochopí

    Reagovat
 • 7. 12. 2014 (10.30)
  Trvalý odkaz

  Ale byly vyčísleny dopady na ostatní odvětví průmyslu? Nevedl by tento krok naopak ke zvýšení nezaměstnanosti? Byly do automobilového průmyslu zahrnuty všechny firmy a odvětví, která se na výrobě aut podílejí, nebo jenom samotná výroba aut? Kolo váží pár kilogramů, karoserie auta pár stovek, to by mohlo vést ke poklesu zájmu o kovy, co se stane? Nepropustí náhodou hutě? Nezavřou?

  Klesne spotřeba energie, zavřou se elektrárny, možná nějaká rafinerka, ano bude to vypadat dobře, ale jak to bude s ekonomikou?

  Toto je spíš takové pseudořešení problémů ekonomiky evropské unie, lidé namají nato nakupovat a kola to nevyřeší, můžeme si být jistí, že velmi brzy se, pokud se tady začne investovat do kol, na trh dostanou kola z asie, která budou levnější a vytvoří se tak poptávky jen pro cizí ekonomiku. Ale to hrozí v současné situaci ve všech odvětvích.

  en.ria.ru/images/18079/59/180795917.jpg
  wspsandeblog.files.wordpress.com/2013/06/diesel-prices1.jpg

  Ve druhém linku si můžete, byť je to v pencích, srovnat kolik tvoří daně a kolik tvoří skutečná cena paliv. Toto je také jedna z příčin, proč jsou problémy s ekonbomikou, prostě nemá sílu na to všechno utáhnout a paradoxně to vede k zastarávání, protože skrze daně se ze ekonomiky odebírá velké množství prostředků, které nemohou být věnovány na zlepšování technologií všemi (ale jen těmi kdo si je získají z dotací) To dokonale zvládne zabít ekonomiku. EU se propadá v ekonomiku řízenou když ne úplně tak částečně.

  Ano je samozřejmě dobré používat alternativy k fosilním palivům, ale ne za cenu toho že budeme ničit ekonimiku. Z bezínu získáme asi 2,96kWh užitečné práce. To je asi 12Kč/kWh s daněmi, bez daní je to asi 6Kč. Když to tedy srovánm tak vláda dvojnásobně pedražuje palivo a omezuje tak ekonomiku. Navíc další problém je mnohonásobné danění, které prodražuje naprosto všechnu výrobu a spotřebu. To je ale právě chyba přebujelého státního a unijního aparátu. V takové situaci nám pracovní příležitosti ve výrobě kol příliš nepomohou.

  Reagovat
  • 7. 12. 2014 (20.32)
   Trvalý odkaz

   Já myslím, že zvýšení cyklomobility ze 3% na 6% neveme moc práce zaměstnancům v automobilovém průmyslu. Pokud jde o pracovní místa to je problém velice komplexním a problémy nelze jednoduše identifikovat. S daněmi na PHM souhlasím, akorát nejdou tak kam je třeba.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *