Australané vybudovali na Kypru solárně-termální pole

Australská výzkumná Organizace Commonwealthu pro vědecký a průmyslový výzkum (CSIRO) aktuálně pomáhá s instalací solárně termálního zařízení na Kypru. Pro Australany znamená tato zakázka sympatický výdělek půl milionu dolarů, ale pro občany Kypru představuje mnohem víc. Pomůže jim totiž aspoň částečně snížit dosavadní závislost na dovozu paliv.

„Solárně termální zařízení u kyperského Pentakomo.“ Zdroj: CSIRO
„Solárně termální zařízení u kyperského Pentakomo.“ Zdroj: CSIRO

Výstavba solárně-termálního pole s padesátkou heliostatů nedaleko limassolské vesnice Pentakomo zabrala inženýrům a technikům z Austrálie pět týdnů. Kypr doufá, že s jejich pomocí může zlepšit celkově neradostnou energetickou bilanci země, která je dosud silně závislá na importu fosilních paliv.

Ekonomika zatížená dovozem neekologických paliv pochopitelně není jediným důvodem. Kypr je sice třetí nejmenší země Evropské unie, přesto i zde přislíbili zvýšení podílu obnovitelných zdrojů v národním energetickém mixu na 13 % do roku 2020. Dosud se v tomto ohledu žádné zvláštní kroky nepodnikaly, a to navzdory tomu že například pro rozvoj solární energetiky má středomořský Kypr ideální podmínky.

Technologie dodaná CSIRO je pro středomořské a blízkovýchodní státy velmi atraktivní. Nejen že může vyřešit problémy se zásobováním elektřinou a zabraňovat výpadkům, ale také může být využita v odsolovacích elektrárnách.

Ani pitná voda se totiž na Kypru nedá považovat za hojný zdroj. Velké heliostaty využívají ploch zrcadel k odrazu slunečních paprsků a jejich přesnému zacílení na centrální věž. Jejím prostřednictvím pak může být ohřívána voda, anebo jako v tomto případě, natavená sůl.

Natavená sůl, rozehřátá na teplotu 250°C je následně ukládána v nádržích, a unikající pára pohání elektrické turbíny. V praxi tam může být energie vyráběna několik hodin poté, co Slunce již dávno zapadlo.

„Otázka efektivní výroby solární energie bude vždycky spočívat na tom, jak dokážeme energii uchovat a zužitkovat v nočních hodinách,“ říká Wes Stein, jeden z výzkumníků CSIRO.

„Využít jako úložného média kapaliny je mnohem levnější a efektivnější, než například baterií. Můžeme vyrábět páru a elektřinu i za podmračných dní.“ Stein dále doplňuje, že na podobném mechanismu by mohla fungovat výroba energie, která by pokryla spotřebu celé Austrálie.

„V praxi by postačila plocha 50×50 kilometrů, z jedné třetiny zastavěná heliostaty.“ Vybudování této komplexní jednotky na výrobu obnovitelné energie by přišlo (v závislosti na různých scénářích) od 219 do 332 miliard australských dolarů. „Na Kypru by se mohlo podařit totéž jen za zlomek ceny,“ dodává Stein.

Odborníci z CSIRO doufají, že realizovaným projektem v Pentakomo spolupráce s Kyprem nekončí. O spolupráci dále jeví zájem Spojené arabské emiráty a Saudská Arábie.

Sdílet: