Bangladéš se může stát první zemí na solární elektřinu

Chudý jihoasijský Bangladéš začal v roce 2003, velmi pozvolna a rozvážně, pracovat na ambiciózním plánu. Do roku 2021 se chce stát první zemí světa, která bude kompletně zajišťovat svým občanům elektřinu s pomocí solárních panelů. Přes skromné začátky se to zatím zemi s více než 150 miliony obyvatel daří.

Solární panely pomohou v Bangladéši k elektřině statisícům lidí, foto: www.idcol.org
Solární panely pomohou v Bangladéši k elektřině statisícům lidí, foto: www.idcol.org

Podle údajů bangladéšské národní statistiky bylo ještě v roce 2003 v Bangladéši téměř 40 % všech domácností bez stálého přístupu k elektřině. Nešlo jen o lokality, kde kvůli povodním, záplavám nebo jiným příčinám vypadával často na celé měsíce proud. Celkem 15 milionů domácností tu elektřinu vůbec nemělo. Jak to vyřešit?

Vláda nadvázala strategickou spolupráci se Světovou bankou a dalšími 47 partnery z technické branže a začala krok za krokem realizovat odvážný plán. Nejprve s pomocí střešních solárních elektráren zajistit energii tam, kde ji vůbec nemají a postupně formou motivačních pobídek, grantů a úlev zajistit „solarizaci“ pro celou zemi.

Zpočátku to nevypadalo nadějně. Zemi citelně scházely technické kapacity, odborníci, technologie. Před čtyřmi lety byly dosud střešní elektrárny instalovány jen na jednom milionu domácností.

Dnes už je to ale slibovaných 15 milionů a každý měsíc přibude 50-60 000 dalších střech, na kterých se ve sluneční záři zalesknou solární panely. Jistě, že ne vždy jde práce s takovou pravidelností, zejména v zimě aktivita dělníků ustává.

Na druhé straně, v květnu 2014 se podařilo bez větších problémů realizovat 80 000 instalací. Základním prvkem těchto instalací je malý 250 W panel, který je schopen za optimálních podmínek generovat několik kWh za den.

Není to mnoho, ale pro Bangladéš je to změna přímo ohromná: solární energie pohání čerpadla ve studních, televize, ledničky a osvětluje domácnosti. Do roku 2017 by mělo být zapojeno dalších šest milionů domácností, a vláda počítá i s vybudováním solárního parku o výkonu 220 MW, který snahu o solarizaci země podpoří.

O tom, že se domácí solární elektrárny vyplatí, nikdo nepochybuje. Bangladéš ročně spotřebovával okolo 200 000 tun paliv do akumulátorů, a díky rostoucímu počtu solárních instalací už od roku 2003 ušetřil 180 milionů dolarů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *