Skotsko se významně přibližuje 50% podílu OZE

Skotsko se rozhodlo, že do roku 2015 dosáhne padesátiprocentního zastoupení obnovitelných zdrojů ve vlastním energetickém sektoru. Soběstačnost a snaha o cílenou ochranu životního prostředí si na Skotské vrchovině podávají ruce, a zdá se, že spořiví Skoti svůj plán bez problémů stihnou. Podle posledních údajů z loňského roku totiž dosáhly už na 40,3 %.

Skotská větrná farma Whitelee s ostrovem Arran v pozadí. foto: Bjmullan, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Skotská větrná farma Whitelee s ostrovem Arran v pozadí. foto: Bjmullan, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Podobné proklamace o polovičním či kompletním nahrazení konvenčních zdrojů energie obnovitelnými občas v tisku či televizi učiní kdejaký ministr průmysl či energetiky. A také ještě v roce 2009 to i ve Skotsku vypadalo na plané sliby.

Tehdy činil podíl instalovaných energetických alternativ, v čele s větrnými elektrárnami, necelých deset procent. O rok později, v zimě roku 2010, to už ale bylo 24,1 %, a rok 2012 došlo k navýšení na 36,3 %. Skotsko se tak stalo tahounem celé Velké Británie, která dohromady dosahuje jen podílu 8,2 %.

Vycházeli jsme z jasného a silného přesvědčení, že to zvládneme,“ komentuje výsledek skotský ministr pro energetiku, Fergus Erwing. „Teď už to bude jen a jen lepší.“ I když tedy Skotsko silně překonalo zbytek země, například Wales s podílem obnovitelných zdrojů okolo 8,7 %, přesto se brání příliš nadneseným přáním a představám o stoprocentní nezávislosti na konvenčních energiích. „Plán na 100 % do roku 2020 tu samozřejmě je, ale k tomu by bylo zapotřebí mnohem větší podpory ze strany investorů.“

Příčinou masivního nárůstu jsou ve Skotsku velké větrné farmy, včetně těch příbřežních. „Pokud chceme udržet stávající trend,“ popisuje Erwing. „Budeme muset navázat ještě účinnější spolupráci s investory, a nejspíš se nespoléhat jen na domácí trh.“ V navrhovaných krocích do příštího roku ale nenalezneme jen větrné elektrárny, ale také nezanedbatelný podíl projektů soustředěných na zužitkování síly moře, ať už příbojových, nebo plovoucích elektráren.

CleanTechnica.com

9 komentářů: „Skotsko se významně přibližuje 50% podílu OZE

  • 2. 1. 2014 (17.59)
    Trvalý odkaz

    Ale podstatná je produkce, nikoliv inst. výkon. Až ta dosáhne 50% spotřeby, pak to teprve bude úspěch.

    Reagovat
  • 2. 1. 2014 (16.10)
    Trvalý odkaz

    Este ste zabudli dodat, ze VE su velmi hlucne…v Rakusku som dostal defekt v noci, vystupil som a zacal prehadzovat koleso za rezervu a stale mi cosi blikalo do oci co sa odrazalo od laku auta…ked som sa zapozeral do tmy zbadal som, ze to je cerveny majak pre lietadla zo stoziaru VE a ta bola odomna asi 50m, nebyt toho majaku ani neviem, ze tam je vobec som ju nepocul a tocila sa pomerne rychlo…

    Reagovat
  • 31. 12. 2013 (10.24)
    Trvalý odkaz

    Ekologické větrně elektrárny zabíjející ptáky po stovkách… Ekologie naruby.

    Reagovat
      • 1. 1. 2014 (13.59)
        Trvalý odkaz

        Plus jsou i koncepty bez lopatek, které jsou k ptákům šetrnější.

        Reagovat
    • 2. 1. 2014 (9.34)
      Trvalý odkaz

      nejvíc ptáků zabíjejí kočky ty ňoumo :D prej po stovkách twe :D

      Reagovat
    • 2. 1. 2014 (9.35)
      Trvalý odkaz

      víš kolek je na světě ptáků? kromě tebe eště pěknejch pár miliard

      Reagovat
    • 2. 1. 2014 (14.10)
      Trvalý odkaz

      Ha ha ha.
      To je asi tak stejný jako že v pasivním domě si nemůžete otevřit okno, s elektromobilem v zimě umrznete, nebo nedojedete a po pár letech budete muset dát hroooooooooooooooooozně velký peníze za nove baterky.
      A takových nesmyslů a pomluv jde najít 1000-ce.

      A k větrným elektrárnám je ještě jedna, to jsi neslyšel? Že to „ředí“ vzduch :-)))

      Reagovat
      • 2. 1. 2014 (21.22)
        Trvalý odkaz

        No spíš promíchává, jaký to má dopad, je otázka.

        Ale problém je trochu jiný, i kdybychom spoutali údajně všechen vítr, tak to bude jen pár procent spotřeby, bohužel to není v tom textu dostatečně odlišeno, tedy nevím jestli pár procent elektřiny, nebo celkově všech nenergií, což by nemuselo pak ale být vůbec malé procento elektřiny.

        Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *