Skotsko konečně schválilo projekt Viking

Schválení projektu Viking je ve Velké Británii považováno, pochopitelně jen poli alternativních zdrojů energie, za největší událost letošního roku. Oproti původnímu záměru se sice jedná o poloviční snížení rozsahu plánované realizace, přesto 370MW větrná elektrárna na souostroví Shetlandy znamená pro Skotsko zásadní krok kupředu.

Větrné podnebí dělá ze souostroví Shetlandy jedno z nejzajímavějších míst pro výrobu větrné energie v Evropě. Větrná farma Viking bude pravděpodobně využívat větrné turbíny Siemens 3,6 MW, foto: Siemens
Větrné podnebí dělá ze souostroví Shetlandy jedno z nejzajímavějších míst pro výrobu větrné energie v Evropě. Větrná farma Viking bude pravděpodobně využívat větrné turbíny Siemens 3,6 MW, foto: Siemens

Klíčovým krokem pro konečné schválení je partnerství dvou společností: Scottish &Southern Energy (SSE) a Viking Energy Limited (VEL), které se půl na půl podělí o náklady.

Nadějný projekt poměrně dlouho hledal dostatečně flexibilní partnery k realizaci i financování, už proto, že několikrát došlo díky administrativním změnám k prodlevám, průtahům a posouvání termínů.

Poměrně velká část připomínek se týkala oblasti životního prostředí. Oblast, která byla pro výstavbu vyčleněna, totiž zahrnuje částečně narušená místa přirozených vřesovišť a studených mokřin a panovaly tak obavy o jejich další osud.

Celkem bude ovlivněna plocha 12 800 akrů. Jak se ale nakonec v připomínkovacím řízení dojednalo, obě výše zmíněné společnosti se hodlají podílet na ochraně a obnově těchto cenných území.

Pouze několik měsíců před konečným rozhodnutím skotského ministerstva energetiky byl navíc rozsah výstavby opět snížen, ze 127 turbín na 103. Důvodem byla námitka podaná nedalekým letištěm, které se obávalo možných přízemních turbulencí.

Po vleklých jednáních byl ale projekt, projednávaný od roku 2009, nyní konečně schválen a může se začít s výstavbou.Mimochodem, poprvé se o větrné elektrárně na Shtehlandech začalo hovořit v roce 2005, a tehdy zamýšlená varianta měla produkovat 600 MW.

Shetlandy představují v rámci potenciálu produkce „větrné“ elektřiny jedno z nejslibnějších míst v Evropě. Stále příhodné povětří umožní, aby se 3,6 MW turbíny Siemens po celou dobu prakticky nezastavily.

Více než 50 % dní slibuje tamní oblast povětrnostní podmínky na horní hranici únosné kapacity. Díky tomu budou mít pověstně spořiví Skoti elektřinu skoro zadarmo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *