Solární cyklostezka vede uprostřed dálnice

Jižní Korea boduje! Cyklostezka vedoucí mezi čtyřproudou dálnicí z města Daejeon do Sejongu se dočkala zastínění. Cyklisté už nemusí jezdit na přímém slunci a navíc se obě trasou spojená města mohou těšit z významného příspěvku do fondu obnovitelné energie. O zastřešení se totiž postaraly solární panely.

„Pokrýt solárními panely již zastavěný prostor se přímo nabízí.“ Zdroj: Solarinstructions.com
„Pokrýt solárními panely již zastavěný prostor se přímo nabízí.“ Zdroj: Solarinstructions.com

Zatímco futuristický holandský solární chodník, vyrobený společností SolaRoad zatím dosahuje necelé stovky metrů, v Jižní Koreji je solární cyklostezka zakrytá solárními panely významně delší.

Fotovoltaika překryla významnou část 32 kilometrů dlouhé cyklotrasy vedoucí z pátého největšího korejského města, Daejeonu s 1,5 miliony obyvatel do Sejongu (400 000 obyvatel).

Fantastický a přitom tak jednoduchý nápad získal ve světě okamžitě značný ohlas: silnice a cyklostezky jsou už z principu prostorem zastavěným a tudíž vybudování solární bariéry nad nimi neubírá místo a prostor, jako třeba budování solárních farem na otevřeném prostranství, loukách nebo zemědělské půdě.

Jižní Korea pochopitelně zvažuje i rozšíření tohoto praktického nápadu na další podobné úseky dopravních komunikací. Aktuálně je ve hře přibližně 350 kilometrů podobných „dálničních“ cyklostezek.

Ty byly dosud chráněny jen ze stran, betonovými svodidly, ale cesta po nich v téměř tropickém vedru nebyla právě příjemná. Z komfortu zastíněné cyklostezky ale mají prospěch všichni.

Energie, vyprodukovaná na trase z Daejeonu do Sejongu, slouží primárně k provozu dopravního výstražného značení, ale masivní přebytek energie je dále přeprodáván poskytovatelům elektřiny v obou napojených městech.

Praktická realizace solárního zastřešení nad cyklostezkou prý významně inspirovala i metropole jako Londýn, Chicago a Kodaň k tomu, aby se o něco podobného také pokusily.

Sdílet: