Největší plovoucí konstrukce v historii bude čistit oceány
V roce 2013 se tehdy devatenáctiletý Boyan Slat rozhodl, že vyřeší problém znečištění oceánů. Dnes je šéfem firmy The Ocean Cleanup a už příští rok by měl s čištěním začít.
Dosud největší plovoucí konstrukcí bylo japonské plovoucí letiště Tokyo Mega-float. To se ale v roce 2016 změní. Na hladinu totiž bude vypuštěn čistící stroj společnosti The Ocean Cleanup s délkou 2000 metrů.
Plovoucí chytač odpadů bude poprvé vyzkoušen pravděpodobně v okolí ostrova Tsušima mezi Japonskem a Jižní Koreou. Míra znečištění oceánů zejména kousky plastů je enormní. Jen v okolí Japonska se do moře vyplatí asi 1 m3 odpadů na jednoho obyvatele každý rok.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Tání ledovců může uvolnit další plasty
Rozhovor: Bjørn Lomborg říká, že globální oteplování je zveličený problém
Pacifický ostrov umělohmotného odpadu slouží jako zdroj surovin
Vynásobte to obrovským počtem obyvatel Japonska, Jižní Koreje, Číny a dalších asijských zemí, a jsou to stovky milionů tun každý rok. A pak je tu samozřejmě Kalifornie a další americké státy.
Po spuštění první dvoukilometrové čističky ve druhém čtvrtletí 2016 bude následovat pět let testování. Poté Slat plánuje výrobu 100 km dlouhého zařízení (!!!) se kterým chce vyčistit obří znečištění plastem v Tichém oceánu.
Proč to musí někde zachytávat? Hromadí se to samo ve formě ostrova v Tichém oceánu. Stačí tam připlout s plovoucí továrnou na recyklaci odpadu a zpracovávat nahromaděný odpad na místě. Kolem toho by ale nebylo takové PR.
Paráda, držím mu palec