Největší plovoucí konstrukce v historii bude čistit oceány

V roce 2013 se tehdy devatenáctiletý Boyan Slat rozhodl, že vyřeší problém znečištění oceánů. Dnes je šéfem firmy The Ocean Cleanup a už příští rok by měl s čištěním začít.

Obří sběrač odpadů využívá přirozeného pohybu moří a oceánů. foto: The Ocean Cleanup
Obří sběrač odpadů využívá přirozeného pohybu moří a oceánů. foto: The Ocean Cleanup

Dosud největší plovoucí konstrukcí bylo japonské plovoucí letiště Tokyo Mega-float. To se ale v roce 2016 změní. Na hladinu totiž bude vypuštěn čistící stroj společnosti The Ocean Cleanup s délkou 2000 metrů.

Plovoucí chytač odpadů bude poprvé vyzkoušen pravděpodobně v okolí ostrova Tsušima mezi Japonskem a Jižní Koreou. Míra znečištění oceánů zejména kousky plastů je enormní. Jen v okolí Japonska se do moře vyplatí asi 1 m3 odpadů na jednoho obyvatele každý rok.

Vynásobte to obrovským počtem obyvatel Japonska, Jižní Koreje, Číny a dalších asijských zemí, a jsou to stovky milionů tun každý rok. A pak je tu samozřejmě Kalifornie a další americké státy.

Po spuštění první dvoukilometrové čističky ve druhém čtvrtletí 2016 bude následovat pět let testování. Poté Slat plánuje výrobu 100 km dlouhého zařízení (!!!) se kterým chce vyčistit obří znečištění plastem v Tichém oceánu.

The Ocean Cleanup
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.