Poslanci pošlou miliardy komínem, místo aby podpořili nová pracovní místa

Poslanecká sněmovna posílá ve středu do třetího čtení novelu zákona, která má omezit objem odpadu končícího na skládkách. Strana zelených (SZ) však upozorňuje, že místo podpory recyklace jde tento zákon na ruku lobbistům za předimenzované a drahé spalovny. Levnější a efektivnější variantou, která vytvoří více pracovních míst, jsou podle zelených investice do třídění a recyklace odpadů.

Skládka firmy A.S.A. v pražských Ďáblicích. Licence Creative Commons. Některá práva vyhrazena. autor: Hugo Charvát / Ekolist.cz
Skládka firmy A.S.A. v pražských Ďáblicích. Licence Creative Commons. Některá práva vyhrazena. autor: Hugo Charvát / Ekolist.cz

Senátní návrh zákona podporoval také ministr životního prostředí za ANO Richard Brabec. Vláda chce navíc do roku 2020 do spaloven nasypat dalších bezmála 1,5 mld. Kč v rámci Operačního programu životní prostředí (OPŽP). Evropská komise přitom nepožaduje spalování odpadků a naopak plánuje zvýšení míry recyklace na 70 % do roku 2030.

“Zatímco v Německu a dalších zemích se vytřídí a znovu využije více než 60 % odpadů, v Česku je to pořád sotva polovina. Namísto abychom se snažili přiblížit praxi úspěšných zemí efektivní podporou třídění a recyklace, navrhují poslanci sypat peníze do předimezovaných nových spaloven, kde nenávratně zmizí miliony tun nevytříděných cenných surovin. Doplatí na to především občané. Výstavba tak velkého množství nových spaloven nemá ekonomické opodstatnění. Investice do lepšího třídění a recyklace sníží znečištění a vytvoří nová pracovní místa v regionech,” uvádí Jana Drápalová, 1. místopředsedkyně zelených.

Podle studie Evropské komise vytvoří recyklace 10 000 tun odpadů 250 pracovních míst, zatímco jejich spálení pouze třicet a skládkování dokonce jen deset.

Stále platný státní plán odpadového hospodářství předvídal zvýšení podílu recyklovaných opadů na 50 % do roku 2010. Tento závazek však zůstal jen na papíře. Podobně nelze věřit ani tvrzením ministra Brabce o navýšení podílu recyklovaných odpadů na 60 %, pakliže bude nyní spalovnám dovoleno spalovat i recyklovatelné odpady.

Odmítavé hlasy ke stavbě spaloven se ozývají i z postižených regionů. Tématem se v poslední době stala výstavba spalovny komunálního odpadu v Jihlavě. Proti záměru tamního magistrátu aktivně vystupují i místní zelení.

„Prosazovatelé výstavby spalovny sice prohlašují, že mají investici propočítanou, nevysvětlili však, kde vezmou tak obrovskou sumu peněz, tedy asi 2,5 až 3 miliardy korun. Omezili se pouze na vágní prohlášení, že se bude jednat o projekt financovaný z veřejných a soukromých prostředků. Nedokázali vyvrátit obavy, že platba obyvatel města za likvidaci odpadu, jež je nyní 700 Kč na osobu, bude dál růst,” uvedl Klaus Mike Hübner, člen krajské rady SZ Vysočina, který v kauze zastupuje občanskou veřejnost.

tisková zpráva

Jeden myslel na “Poslanci pošlou miliardy komínem, místo aby podpořili nová pracovní místa

  • 23. 7. 2014 (21.42)
    Trvalý odkaz

    Jevím kdo psal tento článek , ale je to zřejmě slabomyslný člověk. Většina odpadu je ekonomicky nerecyklovatelná tj. nelze fakticky nijak smysluplně využít bez dotací, které jsou vydávány fakticky nesmyslně. Naopak pálení odpadu je na jednu stranu dražší než skládkování to je pravda ,jenže je mnohem levnější než recyklace a hlavně nahradí část energie z docházejícího uhlí.
    V současné době pochází v ČR 73% energie z fosilních paliv 8% z OZE a zbytek z jádra. O většinu z těch 73% přicházíme protože těžba uhlí půjde do prudkého útlumu dokonce i při prolomení limitů. Nahradit takové množství energie FV panely nebo větrníky je zelená utopie. Stát proto vypracovat plán , kdy el. energie bude vyráběna v rozšířeném Temelíně a Dukovanech. Další část uhlí cca tolik co jich spálí všechny domácnosti v ČR nahradí právě spalovny odpadů no a ten zbytek co nám bude chybět pro teplárny nahradí uhlí, které se nachází za limity těžby. Energie potřebná pro hospodářský růst bude řešena úsporami a OZE s tímto je možné fakticky vydržet do roku 2100 a stačí kvůli tomu přestěhovat 3000 lidí. Je to levné stabilní a dlouhodobé řešení ,které pomůže zajistit naší zemi prosperitu. Všechno ostatní jsou jen zelené kecy. Ono totiž bez stabilních a relativně levných energií nelze obstát proti státům, které tyto energie mají. Pokud HDP světa poroste příštích 25 let o 3,5% ročně. A my bychom díky nesmyslně drahým zdrojům energie stagnovali dostali bychom zhruba do lehkého světového podprůměru – Albánie , Kuba , Columbie…
    Při růstu 1% Pak na úroveň Rumunska , Bulharska nebo Turecka. Bez levných energií lze jen těžko očekávat nějaký slušný růst HDP pokud si chceme jako národ udržet svojí pozici a posouvat se směrem k nejvyspělejším státům světa musíme mít levné energie jinak je naše budoucnost něco mezi Tureckem a Albánií.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *