Namba Park – zelený kaňon uprostřed Ósaky

Japonské město Ósaka hostí uvnitř svého nejužšího centra na 2,5 milionu obyvatel. Celá aglomerace, navázaná na Kjóto a Kóbe, čítá dohromady osmnáct milionů obyvatel. Už z toho je patrné, že město s rozlohou 223 km2 nemá volného místa právě nazbyt.

„I při pohledu z výšky působí Namba Parks úchvatně.“ Zdroj: Topsiten.com
„I při pohledu z výšky působí Namba Parks úchvatně.“ Zdroj: Topsiten.com

Každý stavební záměr raději počítá s maximálním využitím prostoru, než aby zahrnoval i místo zabírající zeleň. Díky studiu Jerde Partnership to už ale neplatí. Ósaka je nyní domovem moderního architektonického zázraku, visutých parků Namba.

Namba Parks vznikly za poměrně komplikované situace na místě bývalého baseballového stadionu. Po zrušeném sportovišti si místo nárokovalo hned několik stavebních záměrů, a městská rada schválila vytvoření mnohapatrových administrativních budov, doplněných o velké nákupní centrum.

Vzhledem k tomu, že cílová oblast je vzdálena jen jednu zastávku metra od mezinárodního letiště Kansai, bylo to rozhodnutí celkem pochopitelné.

A nebýt studia Jerde Partnership, skončilo by to nejspíš standardním shlukem mrakodrapů a komerčních budov. Jenže díky nim se tu zrodil Namba Parks, osmi-úrovňový zázrak, který svým pojetím může směle konkurovat historickým stavitelským divům světa.

Střešní zahrada, rozdělená do osmi etáží, prakticky rozbila představu toho, co je v přeplněné Ósace možné realizovat. Na dopravním, komerčním a administrativním uzlu vyrostla zelená hora s vlastními kaňony, vodopády, stinnými místy i osluněnými terasami, která se zahaluje do zeleného pláště utkaného z keřů, stromů a lián.

Vznikla tu oáza, která nikterak nesoupeří o prostor s třiceti a dvaačtyřiceti patrovými mrakodrapy v těsném sousedství. Vypadá jako model náhorní plošiny, včetně malých zemědělských políček. Neruší ani dálnice, které se jako řeka žene tunelem pod zahradami a zelenými svahy.

Dílo bylo vystavěno v roce 2003, a od té doby získává studio Jerde Partnership jedno ocenění za druhým.

Vyjmenovat všechna hodnotná architektonická uznání za práci s prostorem, designem, projektovou činnost či zeleň ve městech by vystačilo na menší článek, ale už jejich množství demonstruje fakt, jak je pro městský prostor stísněných metropolí v oblasti jihovýchodní Asii důležité osazení zelení.

Namba Parks s rozlohou 243 800 metrů čtverečních představil světu nový model udržitelnosti a ekologie v urbánních podmínkách. Otázkou je, kdo další se v Tokiu, Pekingu nebo Singapuru jejich prací inspiruje.

Jeden myslel na “Namba Park – zelený kaňon uprostřed Ósaky

  • 22. 7. 2014 (18.08)
    Trvalý odkaz

    Jenom je otázka, kolik vody hnojiva a podobně je k udržení takového záměru zapotřebí. Na druhou stranu to možná zase může ušetřit za klimatizaci a omezit množství dešťové vody v kanálu.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *