Mateřská školka na stoletém stromě

Netradiční propojení účelné architektury a přírody. Tak by mohl znít strohý popis finálního zpracování mateřské školky ve městě Tachikawa. Přesto si zaslouží mnohem víc. Bubnovitá struktura kolem kolem letitého stromu vytváří totiž úžasný prostor, který neinspiruje jen malé děti, ale i dospělé.

Školka v japonském Tachikawa nabízí dětem celoroční výhled do korun stromů. Zdroj: Domusweb.it
Školka v japonském Tachikawa nabízí dětem celoroční výhled do korun stromů. Zdroj: Domusweb.it

„Naše děti porostou až do nebe, protože nad hlavou mají pořád modrou oblohu,“ říká s nadšením zástupce ředitele podnikové školky Fuji, pan Kato. „Naše třídy jsou bez nábytku, stěny jsou oknem do světa a rostoucím stromem. Je to úžasné místo.“

Pod zpracováním projektu jsou podepsáni architekti ze studia Tezuka. Pracovat museli podle jasně dané zadání – na školku nebylo moc místa, a rozhodně musel být ušetřen památný strom.

Právě k němu mají totiž obyvatelé Tachikawi blízký vztah. Před padesáti lety tuto věkovitou Zelkovu poškodil tajfun, a vypadal to, že uhyne. Stejně jako město zasažené přírodní katastrofou se však udržela, a nyní jako lidé okolo, vzkvétá.

Učit tady, to je radost. Každý učitel se může cítit jako Budha, který kázal pod rozkvetlou lípou,“ přidává další nadšený příměr Kato.

Pět metrů vysoký tubus kolem stromu je totiž vnitřně členěn na sedm úrovní, podobně jako posluchárny na univerzitách. Podlahy jsou nenápadně vyztuženy kovovými žebry, ale jinak je celý interiér ponechán přírodním materiálům a sklu.

Strom tedy vytváří centrální osu celé stavby. Podél jeho kmene se vine spirálovité schodiště, a děti se mohou hmatově kontaktovat s kůrou, a při každém pohledu vzhůru vidí větve a nebe. Zdánlivá „banalita“ však pro děti a mnoho znamená. Přímý kontakt s přírodou už dávno není v Japonsku samozřejmostí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *