Zelená pyramida v japonském Tenjinu

Japonská společnost ACROS Fukuoka otevřela v roce 1995 ve fukuocké čtvrti Tenjin svou centrální pobočku. Stavba sama byla projektována už od začátku jako mezinárodní středisko kulturní výměny, a jako taková měla odrážet i hluboké poselství o významu přírody a nezbytnosti její ochrany. Realizace, v podobě „visutých zahrad tenjinských“ však vytvořilo novou dominantu zeleného města.

Visuté zahrady vytvářejí na budově ACROS skutečný ostrov zeleně. foto: ACROS
Visuté zahrady vytvářejí na budově ACROS skutečný ostrov zeleně. foto: ACROS

To, že uvnitř narazíte na velký sál symfonického orchestru, malé, ale moderní konferenční centrum (standardně tu nabízejí pořádajícím simultánní překlad do šesti světových jazyků), kulturní informační centrum pro turisty směřující do Yamachuči, Kjúšú nebo jen po Fukuoce, či muzeum lokálních řemesel a umění, ale není to hlavní. Impozantní je totiž už samo vstupní atrium, po jehož vnější stěně se vinou girlandy splývající zeleně a teras s bujnou vegetací.

Po staletí byla Fukuoka důležitou dopravní a obchodní křižovatkou, a v jednom přístavu se setkávaly všechny národy Asie a také Evropy,“ říká v tiskovém prohlášení ACROS. „Proto doufáme, že na tuto tradici naším centrem navážeme, a vytvoříme zde podmínky pro nové mezinárodní centrum inter-kulturní výměny.“

Pod ukázkovým projektem zelené architektury je podepsáno studio Emilio Ambasz & Associates, které tu vytvořilo malý prales.

To, že visuté zahrady nejsou jen běžnou ozeleněnou plochou, dokládá přítomnost švitořících ptáků, kteří zelený zikkurat ve městě ihned osídlili. Bzučení včel tu také neslyšíte náhodou, neboť je sem láká na 50 000 vysazených kusů kvetoucích rostlin, celkem 120 druhů.

Není lesa bez stromů, a proto i zde narazíte na třiadvacet druhů stromů, 76 druhů keřů a popínavých lián.Uvidíte zde také vodopády které dokreslují celou atmosféru. Prostě budova, která je tropickým zeleným ostrovem v srdci města.

Inhabitat.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *