New York chce testovat zelenou infrastrukturu v praxi

Zabránit přetěžování městské kanalizace v čase dešťů, zlepšit kvalitu vody v okolí a navíc ozelenit městský prostor. Tři ambiciózní cíle, které si vytklo město New York, mají mít společné řešení. Čtvrť Bedford-Stuyvesant v Brooklynu se má stát cílem pokusu se zapracováním zelené infrastruktury, jehož případný úspěch rozhodne o pokračování projektu ve zbytku metropole.

Narušit neprostupnou krustu asfaltu a betonu a dostat se k prostoru, kde může voda volně vsakovat. Zdroj: NYC DEP
Narušit neprostupnou krustu asfaltu a betonu a dostat se k prostoru, kde může voda volně vsakovat. Zdroj: NYC DEP

Městský odbor životního prostředí (NYC Department of Environmental Protection, DEP) řeší zmíněné tři problémy prakticky neustále. Každý den proteče městkou kanalizací 3,7 miliardy litrů vody. Na toto obrovské množství nebyl původní odpadní systém projektován, a jen stěží jej zvládne pojmout.

Když ale přijdou přívalové deště, musí se městská kanalizace jednorázově vypořádat až s trojnásobkem tohoto objemu. Čističky odpadních vod se pak stávají jen „průtokovou jednotkou“, což čistotě vody v okolí města právě neprospívá.

Betonová džungle New Yorku má jen minimum otevřeného zeleného prostoru, kde by se mohla dešťová volna volně vsakovat. Studie, která bude realizována ve čtvrtích „Bed-Suy“ má otestovat, zda by začlenění prvků zelené architektury v urbánním plánu mohlo výrazně přispět ke změně tohoto stavu.

Základem připravovaného systému, jak jej popisují lidé z DEP je „myšlenka, udržet či spíše zadržet co nejvíce vody mimo kanalizační systém“. Lokalita byla vybrána na základě řady parametrů (například relativně nízká hustota dopravy) ale především díky blízkosti říčního kanálu v Newtonu.

Ulice v Bed-Suy by měly brzy doznat změn. Při jejich okrajích by měly být v asfaltu vyhloubeny obdélníkové jámy až na hlínu, které budou následně osazeny retenčním štěrkovitým substrátem, a doplněny o humusovou vrstvu s nenáročnou vegetací. Podél chodníků by pak měly vzniknout podobně zahloubené travnaté lemy, umožňující vsak vody.

Administrativní budovy by měly propříště být doplněny o zelené plochy podél parkovišť. To vše má pomoci zlepšit stav životního prostředí ve městě, a to jak po estetické stránce, tak i z hlediska čistoty ovzduší a kvality vody v nedalekém Newton Creek.

Jeden myslel na “New York chce testovat zelenou infrastrukturu v praxi

 • 3. 1. 2014 (19.34)
  Trvalý odkaz

  No nevím, myslím, že voda z ulice je i celkem ddost špinavá, olej a podobně, prach zase by těm rostlinám zásadně věditi nemusel.

  Ale znám ulice u nás, kanály tři centimetry nad asfaletem, kaluže… nevím, jestli, pokud jsou tam v podobném stavu, nedošlo k tomu, že by tam voda vůbec nevtékala.

  Nápad je to ale jinak dobrý, myslím, že by se mohl chytit i u nás a to snad i snáze. Ale hlavní by mělo být oddělení kanalizace dešťové a splaškové. Dešťová ať klidně vede přímo do vodotečí, to by vadit nemuselo, rozhodně i ta trocha oleje bude menší problém než přetékající splašky. Na druhou stranu tak příjde splašková o proplachování, které bude muset být zajištěno jinak. Ale myslím, že při silných deštích to stejně do normální poteče.

  Možná zkusím napsat na městský úřad, jestli to nehodlají zkusit i u nás vě městě, je tu věčně sucho, prašno, myslím, že by to mohlo pomoct.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *