Šetrná energetika zaměstnává po celém světě 6,5 milionu lidí

Sektor obnovitelných zdrojů energie dával v roce 2013 práci 6,5 milionu lidem po celém světě. Počet zaměstnanců v sektoru přitom ve srovnání s rokem 2012 vzrostl o 800 tisíc.

Dánská společnost Vestas patří mezi největší výrobce větrných elektráren na světě. Je také doma v Dánsku významným zaměstnavatelem. foto: Vestas
Dánská společnost Vestas patří mezi největší výrobce větrných elektráren na světě. Je také doma v Dánsku významným zaměstnavatelem. foto: Vestas

Pokud by se podíl obnovitelných zdrojů ve světě do roku 2030 zdvojnásobil, může počet pracovních příležitostí vyrůst až na 16,7 milionů. Vyplývá to z aktuální studie Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje (IRENA).

Nejvíce pracovních příležitostí nabízejí obnovitelné zdroje v Číně, Brazílii, USA, Indii, Německu, Španělsku a Bangladéši. Největšími zaměstnavateli jsou potom (podle jednotlivých odvětví) solární energetika (až 2,3 milionu lidí), agropaliva (1,4 milionu lidí), větrná energetika (0,8 milionu lidí), biomasa (0,76 milionu lidí) a bioplyn (0,56 milionu lidí).

Pro srovnání globálního kontextu nabízíme aktuální čísla z českého prostředí, kde postupný růst šetrné energetiky pomohl zajistit práci mnoha občanům:

výroba kotlů na biomasu zaměstnává okolo 1500 lidí, stovky lidí jsou zaměstnání ve výrobě komponent pro větrné turbíny, továrna na výrobu fotovoltaických modulů Kyocera dává v severočeském regionu (ohroženém nezaměstnaností) práci více než 400 lidem. Český výrobce fotovoltaických modulů Solartec vytváří pracovní příležitosti ve výrobě i výzkumu moderních technologií, instalační a servisní firmy ve fotovoltaice zaměstnaly v roce 2013 přes tisíc lidí.

Dnes je však sektor ohrožen stagnací a propouštěním kvůli administrativním a legislativním bariérám, kterým jsou investoři do obnovitelných zdrojů v České republice vystavováni.

„Obnovitelné zdroje dávají práci milionům lidí. Inovace a masová výroba razantně snižují náklady, a tak se větrné nebo solární elektrárny stávají jedním z cenově nejdostupnějších zdrojů energie. Průmyslové odvětví šetrné energetiky může i u nás vytvořit tisíce stabilních pracovních míst. Vláda by proto měla odstranit bariéry, které dnes omezují další růst malých zdrojů, například v podobě solárních panelů na střechách domů. Současně je třeba, aby Česko přestalo blokovat jednání v EU o navazujících cílech snižování emisí a zvyšování podílu obnovitelných zdrojů do roku 2030. Jen dlouhodobým plánem můžeme dát potřebný impuls pro další rozvoj obnovitelných zdrojů u nás i v Evropě,“ říká Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *