Singapur sází na plovoucí solární elektrárny
Singapur. Pět a půl milionu obyvatel namačkaných na 710 kilometrech čtverečních. Někdy ale i ze stísněných podmínek vycházejí zajímavé nápady. Městský stát v jihovýchodní Asii, který nemá místa nazbyt, se rozhodl přenést své obnovitelné zdroje energie – solární panely – na uměle vytvořené plovoucí ostrovy, aby si zajistil dostatečné zásobování elektřinou.
Ambiciózní plán realizuje singapurský odbor městských služeb (PUB) na hladině „nádrže“ Tengeh. Po první fázi budování má solární elektrárna, společně se solárními panely na střechách vodohospodářského podniku Choa Chu Kang (kde instalace proběhla už v roce 2011), mít dostatečný výkon k pokrytí spotřeby elektřiny tisícovky obytných domů v bezprostředním okolí Tengeh. Tím má ale celý projekt teprve začít.
Ministr životního prostředí a vodních zdrojů, Dr. Balakrishnan, totiž usiluje o mnohem výraznější uplatnění plovoucích elektráren. „Mezi nejpalčivější problémy Singapuru, coby ostrovního státu, je nedostatek pitné vody a energií. Z velké míry jsme závislí na dovozu, a naše odsolovací zařízení jsou energeticky velmi náročná. Navíc se tu neustále potýkáme s nedostatkem volného prostoru.“
Solární energie z mnoha plovoucích ostrovů by propříště měla sloužit primárně jako zdroj energie pro odsolovací zařízení, a poskytovat tak obyvatelům města dostatek vody.
Levnější, ekologičtější, dostupnější. Zároveň snižující závislost na importu, a zvýšení efektivity při procesu odsolování mořské vody. Pro obyvatele ale zůstává hlavním důvodem schválení celého plánu příslib snížení jejich účtů za elektřinu a vodu.