Japonsko: 11 GW obnovitelných zdrojů za dva roky

Souhrnné výsledky plnění energetického plánu za poslední dva roky, které nyní prezentovalo japonské Ministerstvo financí, obchodu a průmyslu (METI) opět potvrzují zásadní pozici Země vycházejícího Slunce coby asijského ekonomického tygra. Když si Japonsko stanoví cíl, nejsou žádné překážky přípustné: i proto pozitivní motivace výhodnými předkupními tarify za projekty OZE vyústila v 11 GW nových instalací.

Japonsko dosáhlo 10 GW solárních instalací během dvou let, a připravuje dalších 70 GW. Zdroj: Kyodo
Japonsko dosáhlo 10 GW solárních instalací během dvou let, a připravuje dalších 70 GW. Zdroj: Kyodo

Od června roku 2012 do července roku 2014 se Japoncům podařilo instalovat bezmála 11 090 MW typově rozrůzněných zařízení na výrobu obnovitelných zdrojů energie. Masivní podíl – 10 880 MW přitom tvoří nejrůznější solární projekty.

METI považuje dosavadní čísla za doklad úspěchu, ale do dalších let hodlá pokračovat s neztenčenou intenzitou. V současné době je schválena instalace zařízení s výkonem 71 780 MW, přičemž i tady bude hrát prim solární energetika. Na dalších připravovaných projektech se má podílet 96 %.

Rychlost, s jakou Japonsko realizuje svůj energetický přerod, je skutečně fascinující. V současnosti je před dokončením celá řada projektů, přičemž za nejzajímavější je považována instalace 231MW solární farmy v prefektuře Okayama.

Na ní se podílí ve vzájemné spolupráci investoři z GE Energy Financial Services, Toyo Engineering Corporation a společnosti Kuni Umi AM. V provozu má být solární farma v roce 2019.

I když se může zdát, že Japonsko jednostranně akcentuje solární energetiku, METI informuje o tom, že se snaží vyvážit mix obnovitelných zdrojů podle regionálních dispozic jednotlivých prefektur.

Yasuyo Yamazaku, výkonný prezident společnosti Kuni Umi AM, se k velkolepým projektům budoucnosti vyjádřil slovy: „Vláda jednoduše bezezbytku plní to, co investorům slíbila. Máme jasný přehled o tom, jak v které oblasti postupovat, a při plánování investičních záměrů můžeme vycházet z IDR – Rozvojového plánu regionů.“

I proto mohla Kuni Umi AM rozpracovat hned několik velkých diverzifikovaných projektů, ať už mega-solární elektrárnu u města Mito (prefektura Ibaraki), zařízení na zpracování dřevní štěpky a peletek v Kawaminami-cho (prefektura Miyazaki) a větrnou farmu u Nakadomari-cho (prefektura Aomori).

Sdílet: