Světová banka přispěje Maroku na obří solárně-termální elektrárnu

Světová banka rozšiřuje svou podporu marocké vládě při výstavbě obří koncentrační solárně-termální elektrárny. Ochota založit Maroko $519 mil. je prý dokladem dvou věcí: odhodlanosti severoafrického království, pokud jde o vlastní snižování závislosti na dovozu fosilních paliv, a o tom, že Světová banka už jasně vidí v obnovitelných zdrojích slibný potenciál.

Krajina v okolí marockého Ouarzazatu se k projektům solární energetiky přímo nabízí. Zdroj: Radomír Dohnal
Krajina v okolí marockého Ouarzazatu se k projektům solární energetiky přímo nabízí. Zdroj: Radomír Dohnal

Není to totiž zase tak dávno, co byla podpora afrických projektů obnovitelných zdrojů energie ze strany WB spíše ostýchavá.

Marocké království ale přesvědčilo včasným plněním jednotlivých projektových fází investory z dozorčí rady WB o tom, že jejich země vytváří stabilní a důvěryhodné investiční klima.

První část projektu solárně termální elektrárny s kapacitou 160 MW byla dohotovena přesně dle dispozic v roce 2011, a tak prý nic nebránilo letošnímu plánovanému rozšíření, tentokrát o dalších 350 MW.

Kolos obkroužený heliostaty u města Ouarzazate má být schopen už v roce 2015 „vykouzlit“ 510 MW čisté elektřiny.

Náklady více než pěti stovek milionů dolarů by ale vzhledem k přírodním podmínkám na severu Afriky měly být zárukou solidní návratnosti celého projektu.

Koncentrační solárně-termální elektrárna by se mohla za plného výkonu podílet až 8 % na národní produkci energie. Maroko totiž až donedávných dní spoléhalo především na provoz tepelných elektráren (uhlí se dosud podílí na produkci 6677 MW).

Maroko je v současnosti jedním z největších exportérů energie v rámci regionu MENA (Middle East & North Africa, tj. střední východ a severní Afrika), což je ale vzhledem k politické situaci v jednotlivých zemích celkem pochopitelné.

Přesto ale nechce spoléhat jen na svůj nynější primát v segmentu energo-exportu, a rádo by rozšířilo vlastní potenciál na trhu s OZE. O tom, že prostor tu existuje, nepanují pochyby. V současnosti konzultanti marocké vlády odhadují, že jen větrná energie má pro potenciál přibližně 25 000 MW, a je očekáváno, že do roku 2020 skutečně přibude na 2000 MW větrných instalací.

Ani solární energetika by podle Národního solárního plánu neměla zůstat pozadu. A nepočítá se tu právě s malými projekty. Do roku 2020 by se měla energie slunce podílet na generování 2000 MW, a to v rámci pěti obřích projektů (při kterých mají solární panely pokrýt plochu téměř 10 000 hektarů). Tato velká měřítka možná středoevropana dráždí, ale je pravdou, že jestli má něčeho Maroko více než Slunce, tak je to dostatek volného místa.

Sdílet: