Světová banka přispěje Maroku na obří solárně-termální elektrárnu

Světová banka rozšiřuje svou podporu marocké vládě při výstavbě obří koncentrační solárně-termální elektrárny. Ochota založit Maroko $519 mil. je prý dokladem dvou věcí: odhodlanosti severoafrického království, pokud jde o vlastní snižování závislosti na dovozu fosilních paliv, a o tom, že Světová banka už jasně vidí v obnovitelných zdrojích slibný potenciál.

Krajina v okolí marockého Ouarzazatu se k projektům solární energetiky přímo nabízí. Zdroj: Radomír Dohnal
Krajina v okolí marockého Ouarzazatu se k projektům solární energetiky přímo nabízí. Zdroj: Radomír Dohnal

Není to totiž zase tak dávno, co byla podpora afrických projektů obnovitelných zdrojů energie ze strany WB spíše ostýchavá.

Marocké království ale přesvědčilo včasným plněním jednotlivých projektových fází investory z dozorčí rady WB o tom, že jejich země vytváří stabilní a důvěryhodné investiční klima.

První část projektu solárně termální elektrárny s kapacitou 160 MW byla dohotovena přesně dle dispozic v roce 2011, a tak prý nic nebránilo letošnímu plánovanému rozšíření, tentokrát o dalších 350 MW.

Kolos obkroužený heliostaty u města Ouarzazate má být schopen už v roce 2015 „vykouzlit“ 510 MW čisté elektřiny.

Náklady více než pěti stovek milionů dolarů by ale vzhledem k přírodním podmínkám na severu Afriky měly být zárukou solidní návratnosti celého projektu.

Koncentrační solárně-termální elektrárna by se mohla za plného výkonu podílet až 8 % na národní produkci energie. Maroko totiž až donedávných dní spoléhalo především na provoz tepelných elektráren (uhlí se dosud podílí na produkci 6677 MW).

Maroko je v současnosti jedním z největších exportérů energie v rámci regionu MENA (Middle East & North Africa, tj. střední východ a severní Afrika), což je ale vzhledem k politické situaci v jednotlivých zemích celkem pochopitelné.

Přesto ale nechce spoléhat jen na svůj nynější primát v segmentu energo-exportu, a rádo by rozšířilo vlastní potenciál na trhu s OZE. O tom, že prostor tu existuje, nepanují pochyby. V současnosti konzultanti marocké vlády odhadují, že jen větrná energie má pro potenciál přibližně 25 000 MW, a je očekáváno, že do roku 2020 skutečně přibude na 2000 MW větrných instalací.

Ani solární energetika by podle Národního solárního plánu neměla zůstat pozadu. A nepočítá se tu právě s malými projekty. Do roku 2020 by se měla energie slunce podílet na generování 2000 MW, a to v rámci pěti obřích projektů (při kterých mají solární panely pokrýt plochu téměř 10 000 hektarů). Tato velká měřítka možná středoevropana dráždí, ale je pravdou, že jestli má něčeho Maroko více než Slunce, tak je to dostatek volného místa.

8 komentářů: „Světová banka přispěje Maroku na obří solárně-termální elektrárnu

  • 7. 10. 2014 (20.28)
    Trvalý odkaz

    TO: miro novak
    Dobře, co tedy navrhujete?
    Není možné dlouhodobě být tak moc závislí na importu z různých zemí, podle vkusu si doplňte ty které zrovna nemusíte. Navíc je zapotřebí něco co jde realizovat celkem rychle.

    OZE nemusí být a neměl by být, o honění úspor nějakého CO2, efekt našich činů k omezení je občas dikutabilní, ale jejich rozšíření může snížit závislost na importu energií z jiných zemí. (Případně snížit jeho růst, v případě rozvíjejících se ekonomik) Ještě před pár lety měly USA velké množství elektráren na „olej“ (význam je vcelku široký, nejspíše něco jako Mazut, TTO, LTO, surová ropa těžko) Tyto elektrárny byly přebudovány na spalování plynu (BTW. kontaminace spodní vody z vrtu do hloubky kilometrů je nepravděpodobná, pokud nedochází k masivním únikům látek na povrchu při transportu a manipulaci, spočtěte si hydrostatický tpal), zároveň instalují OZE, kombinace OZE a plynovek je ideální. Byť ne tak ideální jako OZE + Hydro, to zase povede, nebo spíše může vést k poklesu spotřeby plynu. To musí vést k poklesu rchlosti růstu spotřeby fosilních paliv, minimálně. Jejich importy klesají, tedy i díky novým vrtným pracem, snad dokonce se přehoupnou k exportu, který by mohl být významný. To může zahýbat s cenami, stejna jako když by díky OZE klesla spotřeba některých jiných zemí.

    Když jsem zmínil USA, tak by možná, jestli se to už nestalo národním sportem, mohlo toto vést k poklesu angažovanosti ve světě (no ale to je na text jinam a na jiné téma). Ale teoreticky by to mohlo výrazně omezit zájem kteréhokoliv státu na energetických surovinách jiného státu a tím odebrat jeden důvod k válce. Mám-li dost energie doma, nemá stát zájem si je zajiš´tovat zvenčí třeba válkou.

    Co se týče industrializace některých oblastí, tak průmysl půjde tam kde bude mít levnější energie (za prací jde již dnes), pokud mu nabídnou jižnější Asijské státy a nejen ty, pak půjde tam, jestliže to zvládně nabídnout Evropa, pak zůstane zde, možná se nějaký přidá (o tom pochybuji).

    Co se týče KLDR, objevují se nějaké náznaky, že se něco mlže stát, Kim Čong Un se neobjevil dlouho na veřejnosti (nebyl by nějaký přenos o tom jak se mu daří a zotavuje se, kdyby opravdu to bylo tak jak se tvrdí??), tey co se v té zemi děje? Jestli se uvolní ekonomika (Čínský model??) je možné že se díky ještě většímu vycvičení lidí poslušnosti budou realizovat velké projekty bez odporu. Nedávno byl asi druhý nejvýznamnější představitel KLDR v KR,

    Reagovat
    • 7. 10. 2014 (22.10)
      Trvalý odkaz

      pre zmenu si, Carlos, nesnival o buducnosti, ale o minulosti.
      Moj mail mas, ozvi sa, ak chces.

      Reagovat
      • 8. 10. 2014 (14.53)
        Trvalý odkaz

        Nevím, někde mi nejspíš zapadl, přece jenom toho děláím víc než čtení ekobydlení, nevím ani jak začínal, jestli byl na jmeno, takže i kdyby někde byl asi si jej nespojím.

        Nicméně bych neřekl že je to snění v minulosti, pokud za minulost nepočítáme to co je pár let staré, za 2012 a 2013 se ještě hůř shánějí grafy. Ale co jsem viděl import/export ropy tak ty křivky jsou velmi blízko sebe. Jak dlouho to vydrží je věc druhá.

        Reagovat
  • 6. 10. 2014 (12.21)
    Trvalý odkaz

    Maroko má ideálne podmienky na rozvoj či už veternej alebo solárnej energetiky. Doba slnečného svitu ako aj jeho intenzita je takmer dvojnásobná ako v strednej Európe.Je to takmer samá púšť, elektráreň nezaberá ornú pôdu ako je tomu v Európe pri PV-elektrárňach, kde si myšlienka zelenej energie odporuje so zamorenou pôdou herbicídni, ktoré aplikujú majitelia PV-elektrární na pozemok, kde je elektráreň postavená s dôvodu lacnejšieho variantu oproti vykásaniu trávy.

    Reagovat
    • 6. 10. 2014 (13.54)
      Trvalý odkaz

      Je zajímavé zjišťovat, jak tradičně chudé země, které se potýkjí s nepříznivými klimatickými a agrologickými podmínkami najednou mají vhodné podmínky pro rychlý rozvoj v oblasti energetiky. :-)
      Pouštní oblasti se mohou stát elekrárnami planety a dokonce bez nějakého výraznějšího ekologického dopadu. Jak alespoň doufám. Dokonce by mohlo travé zastíněmí ploch a dostatek elektřiny a tím i možnost čerpání vody vést (v nějaké rozumné míře) k pěstování plodin.

      Reagovat
      • 6. 10. 2014 (15.09)
        Trvalý odkaz

        Svět se mění a jenom by mne tak zajímalo jestli budeme schopni se změnit doatatečně rychle aby nás sama příroda nezlikvidovala, nebo abychom se nezlikvidovali sami.

        Je otázka jak na to bude reagovat vyspělý svět, rozhodně kde to jde by se měly OZE využívat v maximální míře, protože to jednak pomůe těm zemím, pokud importují energie a pak to také může vést ke snížení cen paliv na mezinárodních trzích a tím k levnější energii, ale to by se musely instalovat v mnohem větším měřítku než se děje.

        Po určité době by měly OZE začít být ekonomičtější než import nebo těžba paliv. Ale to uvidíme až tak za pět až deset let až se u trvních velkých instalací postupně začnou umořovat investiční náklady a bude nutné hradit jen údržbu a a obsluhu.

        Nedivil bych se kdyby nakonec průmysl, i jeho zbytky, odešel ze zemí kde je dnes většina energie stále zajišťována fosilními zdroji, do zemí dnes zvaných rozvojové, případně do Asie či Jižní Ameriky, kde bude energie díky podmínkám nadbytek a bude teoreticky levnější.

        Myslím že jsme na prahu, možná už spíše na začátku dalšího velkého přerodu ekonomiky ve světovém měřítku, kdy bude nakonec pro firmy levnější apro odborníky možná atraktivnější, odejít z Evropy nebo USA (byť ty mohou energii zajistit z OZE v potřebném množství také), do zemí, které zažijí rychlý a masivní rozvoj.

        Dobrý potenciál budou mít země v Asii. Krom Číny, která na tom pracuje několik desetiletí, budou následovt země jako Vietnam a pokud dojde k nějaké země v KLDR pak se dá počítat i s tím že tam může také dojít k průdkému rozvoji, by´t tam by mohly nastat problémy pro příliš severní polohu. Na druhou stranu vzhledem k setrvačnosti lidí by bylo snadné prosadit a realizovat velké energetické a infrastrukturní projekty.

        Reagovat
        • 7. 10. 2014 (11.27)
          Trvalý odkaz

          nesnivajte, mladenci.
          O buducnosti sa nesniva, buducnost sa vytvara.
          FVE a veterniky su mrtva vetva vyvoja.

          Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *