Holanďani radí středoamerickým producentům kávy

Káva je osvěžením, které si řada z nás dopřeje i několikrát za den. I když ale činí obsah jednoho šálku kávy sotva pár deci, za jednou sedmigramovou porcí pražené kávy stojí více než 140 litrů vody, spotřebované během procesu pěstování, sběru, úpravy a pražení.

Kávová plantáž v San Marcos. Zdroj: Tarrazu/ wikipedia.en
Kávová plantáž v San Marcos. Zdroj: Tarrazu/ wikipedia.en

A větší část této „procesní“ vody se navrací bez dalšího přečištění zpět do přírody. Organizace UTZ Certified se to rozhodla změnit, a zavádí na středoamerických plantážích ekologičtější praxi.

UTZ Certified soustředila svou aktivitu na prvních devatenáct plantáží, v Nikaragui, Hondurasu a Guatemale, které se přihlásili do jejich „eco-friendly“ programu.

Ten má především pomoci změnit zažité mechanismy výrobních postupů, které stojí za 70 % únikem znečištěné vody zpět do povodí, kde dále snižuje kvalitu dostupné pitné vody a ohrožuje společenstva vodních živočichů.

Přístup UTZ byl originální v tom, že každé pražírně a plantáži „ušil“ úpravy podmínek na míru, tak aby dokonale odpovídaly jak potřebám výrobního procesu, tak i pozitivního efektu na životní prostředí.

Vyváženost opatření po ekonomické i environmentální stránce byla dosažena především díky programu „Energie z odpadní vody po zpracování kávy“: spotřeba vody se díky němu jednak snížila o polovinu a výrazného snížení se dočkaly i emise, uvolňované do atmosféry v průběhu pražení.

Klíčové bylo přesměrování využívaných zdrojů energie, z topení dřevem na energeticky výhodnější systémy lokálních bioplynových stanic.

Zavedení těchto mechanismů do praxe snížilo na devatenácti plantážích celkovou produkci skleníkových plynů, výrazným způsobem se snížila míra odlesnění v okolí a pochopitelně, záhy se také zvýšila kvalita vodních zdrojů.

Výsledky UTZ Certified, která si jako motto své práce zvolila: „Lepší farmaření, lepší budoucnost“, skutečně znamenají průlomovou změnu. Nepřichází totiž za lokálními podnikateli se zákazy a nařízeními nebo drahou technologií, ale funkční a na dobře připravenou motivační politikou.

Opatření připravená jak pro malé tak i velké podniky se na druhé straně ve střední Americe líbí, protože jsou efektivnější, úspornější a nenákladné. V současnosti připravuje UTZ Certified ve spolupráci s holandským Ministerstvem pro ekonomické záležitosti obdobný program v Peru a Bolívii.

UTZcertified.org

3 komentáře: „Holanďani radí středoamerickým producentům kávy

 • 28. 1. 2024 (14.10)
  Trvalý odkaz

  Doufám, že tahle spolupráce povede k lepšímu zpracování kávy a zvýšení kvality. S manželem jsme velký milovníci kávy a zkoušíme různé druhy. Proto jsem byla ráda, když jsem nedávno narazila na internetový obchod, kde mě zaujala dárková káva. Tu jsem koupila manželovi k narozeninám a jeho pohled po rozbalení stál za to.

  Reagovat
 • 7. 10. 2014 (8.25)
  Trvalý odkaz

  Chudinky malí plantážníci, tak málo peněz mají, že je musí dotovat. A stavět jim zadarmo bioplynové stanice!!!!!

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *