Měsíc bipotravin začíná. Držte se biokvality
Stejně jako každý rok, i letos bude září Měsícem biopotravin. Jedná se už o osmý ročník, který tentokrát nese motto „Držte se biokvality“. Jaký je smysl této akce a daří se biopotravinám v ČR? Nejen tyto otázky byly zodpovězeny na tiskové konferenci v Praze.
„Bio není něco folklórního, atypického, je to reálné,“ říká náměstek ministra zemědělství pro úsek zemědělských komodit, výzkumu a poradenství Jiří Mach. Cílem této akce je zvýšit informovanost o těchto produktech, přilákat zákazníky, bořit mýty o biopotravinách a také rozvíjet diskuzi s řetězci.
Mimo jiné se probírá i otázka českých bioproduktů. „Systém je dobrovolný, nemůžeme ovlivnit, kdo se přihlásí,“ říká na toto téma Martin Leibl z oddělení ekologického zemědělství na ministerstvu. Jiří Urban z ÚZEI (Ústav zemědělské ekonomiky a informací) jen dodává, že se z ČR často vyváží biosuroviny a dováží se produkty.
Bio: osvědčená kvalita
Motto „Držte se biokvality“ poukazuje na fakt, že bio je trvale udržitelné, vyšší výskyt plísní prý výzkum na VŠChT nepotvrdil. „Bio si našly trvalé místo mezi spotřebiteli a bio je osvědčená kvalita,“ tvrdí Leibl.
„Lidé tím, že kupují a konzumují bio-potraviny, chrání své zdraví a zároveň přispívají k lepšímu životnímu prostředí. Zejména v posledních letech si více všímají kvality potravin i vlivu zemědělství na životní prostředí a mnozí z nich už cíleně vyhledávají bio výrobky,“ řekl ministr zemědělství Petr Bendl.
V rámci letošního ročníku Měsíce biopotravin bude podpořeno na šedesát akcí souvisejících s ekologickým zemědělstvím a biopotravinami. Budou se konat biodožínky, biojarmarky, dni otevřených dveřích na farmách a podobně.
Stačí si prohlédnout akce v kalendáři na webu www.mesicbiopotravin.cz a vyrazit. Novinkou jsou letos soutěže pro veřejnost, kde bude každý den možné vyhrát.
Trend je rostoucí
Ekologické zemědělství v ČR stále roste. Jen loni zde ekologicky hospodařilo 3 920 zemědělců na výměře téměř 483 tisíc hektarů, což představuje podíl 11,42 % z celkové výměry zemědělské půdy. V Akčním plánu České republiky ekologického zemědělství se píše, že by měl být v roce 2015 tento podíl 15%.
Další cíle jsou navýšit podíl biopotravin na trhu s potravinami na 3 % a dosáhnout mezi těmito produkty 60% podíl českých výrobků. Producentů biopotravin bylo loni 646, nejčastěji zpracovávají maso, mléko a mléčné výrobky, zeleninu, ovoce a pekařské, cukrářské a další moučné výrobky. Bio víno pak vyrábí 77 subjektů.
O tom, že roste podíl biopotravin, hovoří i Jiří Urban. „Bio neboli organic má úspěch po celé Evropě,“ říká Urban a dodává, že přibývající podíl biopotravin v obchodech je vidět i pouhým okem.
A všechny potraviny, které mají českou či evropskou značku, podléhají kontrolám. Kromě těch pravidelných se konají také neohlášené inspekce. Loni jich byla jen v ČR stovka. Pozitivní je, že nebyly odhaleny žádné záměrné podvody, pokuty padaly pouze za administrativní nebo organizační věci.
Bio se dostává i na populární farmářské trhy. Jiří Sedláček, který pořádá tři nejvýznamnější trhy v Praze, připomíná, že spotřebitel na pohled nemůže poznat, jestli je zelenina bio a má tak vyšší hodnotu nebo ne. Na pražských farmářských tržištích je podíl bioprodukce 15 %, někdy i více. I přes vyšší cenu si tito producenti, z nichž někteří jezdí i 150 km, získávají spotřebitele.
Na tiskové konferenci došlo na přetřes i téma ekonomické efektivnosti. Zemědělec prostě dělá to, kde je poptávka a kde jsou dotace a s těmi je to letošní rok bledé. Noví biozemědělci totiž nedostávají dotace, peníze jsou jen pro ty stávající. „Vidíme kukuřici, řepku a fotovoltaické elektrárny. A to není to, co by mělo na zemědělských půdách být,“ uvědomuje si i Mach.
Podle Macha by měl sedlák myslet dlouhodobě a ne mít jeden rok vysoký výnos a pak na to už jen vzpomínat. A ten, kdo vidí dopředu, se prý nemůže rozhodnout jinak, než pro biozemědělství.