Silnice vyrábějící elektrickou energii
Způsobů, jak využít silniční síť, coby zdroj elektrické energie, je několik. Jednou z možných cest se vydala společnost Solar Roadways se svou mediálně známou „solární silnicí“. Pro odlišný přístup se rozhodla izraelská firma Innowattech, jenž rozpracovala princip, při kterém využívá kinetickou energii projíždějících aut. A o tomto přístupu si dnes povíme víc.
Srdce systému je tvořeno skříňkou s piezoelektrickým materiálem, která je umístěná těsně pod povrch silnice. Když auto přejíždí přes skříňku, piezoelektrický materiál se stlačí a začne produkovat elektrickou energii.
Je to dáno podstatou piezoelektrických materiálů. Pokud jsou vystaveny tlaku, generují elektrické napětí.
Takto lze údajně vyrobit až 80 kWh energie na kilometr silnice, kterou je dále možné skladovat v bateriích nebo superkondenzátorech. Nebo ji lze také využít jako zdroj pro osvětlení kolem cest.
Někoho napadne, zda zařízení nemůže „odebírat“ energii z aut a zpomalovat je. Dr. Abramovich obavy vyvrací:
„Neodebíráme energii z aut. Pouze využíváme energii, která by se ztratila jako teplo při deformacích cesty. Navíc je použitý materiál tvrdší než asfalt. Proto projíždějící auto část své energie dokonce ušetří.“
Zařízení má jednu obrovskou výhodu. Lze ho použít všude, kde na povrch působí kinetická síla. Příkladem může být železnice nebo dokonce chodníky, po kterých chodí lidé.
Firma neupřesňuje, jak velký provoz je potřebný k výrobě zmiňovaných 80 kWh nebo kolik zařízení bude stát. Ale zdá se, že „piezoelektrická energie“, může být zajímavým alternativním zdrojem elektrické energie.