Silnice vyrábějící elektrickou energii

Způsobů, jak využít , coby zdroj , je několik. Jednou z možných cest se vydala společnost se svou mediálně známou . Pro odlišný přístup se rozhodla  izraelská firma Innowattech, jenž rozpracovala princip, při kterém využívá projíždějících . A o tomto přístupu si dnes povíme víc.  

Silnice vyrábějící elektrickou energii

Srdce systému je tvořeno skříňkou s , která je umístěná těsně pod povrch silnice. Když přejíždí přes skříňku, piezoelektrický materiál se stlačí a začne produkovat elektrickou energii.

Je to dáno podstatou piezoelektrických materiálů. Pokud jsou vystaveny tlaku, generují elektrické napětí.

Takto lze údajně vyrobit až 80 kWh na kilometr silnice, kterou je dále možné skladovat v nebo . Nebo ji lze také využít jako zdroj pro kolem cest.

Někoho napadne, zda zařízení nemůže „odebírat“ energii z aut a zpomalovat je. Dr. Abramovich obavy vyvrací:

„Neodebíráme energii z aut. Pouze využíváme energii, která by se ztratila jako teplo při deformacích cesty. Navíc je použitý materiál tvrdší než . Proto projíždějící auto část své energie dokonce ušetří.“

Zařízení má jednu obrovskou výhodu. Lze ho použít všude, kde na povrch působí kinetická síla. Příkladem může být nebo dokonce , po kterých chodí lidé.

Firma neupřesňuje, jak velký provoz je potřebný k výrobě zmiňovaných 80 kWh nebo kolik zařízení bude stát. Ale zdá se, že „piezoelektrická energie“, může být zajímavým

Sdílet: