Nové baterie z MIT ukládají elektřinu v tekutině

Na americké univerzitě MIT aktuálně probíhá slibný výzkum, který by mohl být další částečkou barvité mozaiky jménem obnovitelné zdroje energie. Nové baterie pracující za vysokých teplot využívají tekuté materiály, které se díky odlišné hustotě ukládají v jednotlivých vrstvách. Nové baterie by mohly otevřít cestu k levným velkokapacitním bateriím pro větrné a solární elektrárny.

Testovací prototyp tekuté baterie MIT, na obrázku prof. Donald Sadoway a David Bradwell , foto: Patrick Gillooly
Testovací prototyp tekuté baterie MIT, na obrázku prof. Donald Sadoway a David Bradwell , foto: Patrick Gillooly

Nové tekuté baterie MIT jsou výhodné z toho důvodu, že všechny tři jejich vrstvy se skládají z levných a snadno dostupných materiálů. Tyto tekuté materiály zformují pozitivní i negativní pól baterie, stejně jako elektrolyt mezi nimi.

Tým vědců v současné době pátrá po té správné kombinaci prvků. Slibnými kandidáty jsou hořčík pro anodu (nejvyšší vrstva), solný roztok obsahující chlorid hořečnatý jakožto elektrolyt (střední vrstva) a antimon jako katoda. Baterie pak funguje za teplot kolem 700 °C.

Vědci se při vývoji tohoto typu baterie inspirovali v technologii smaltování hliníku, která je známa už přes jedno století. Tekutá baterie od MIT je de-facto obrácení tohoto procesu. Výhodou je, že je dlouhodobě prozkoušený na průmyslové úrovni.

Vědci v současné době testují prototypy těchto baterií o velikosti přibližně autobaterie. Cílem je vylepšit všechny aspekty systému, zejména obal, ve kterém je baterie umístěna, a snížit pracovní teplotu. Řeší ale také další praktické problémy: vypařování elektrolytu, korozi komponentů – a stále i vysokou cenu.

Výzkum jednoznačně směřuje k velkokapacitnímu typu baterií, které jsou určeny pro velké energetické firmy. Ty by je pak mohly používat jako baterie určené pro stabilizaci rozvodné sítě a u obnovitelných zdrojů energie jako jsou větrné elektrárny a solární elektrárny, resp. fotovoltaika.

Dva hlavní účastníci výzkumu, profesoři Donald Sadoway a David Bradwell, už ale počítají s komercializací své technologie. Založili proto soukromou společnost Liquid Metal Battery Corp. „Pokud uspějeme, budete to zásadní změna pro obnovitelnou energii,“ komentoval to Bradwell.

MIT

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „Nové baterie z MIT ukládají elektřinu v tekutině

  • 20. 2. 2012 (11.04)
    Trvalý odkaz

    Je škoda, že lidé kritizují nepodstatné a neocení podstatné. Díky za příspěvky :)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *