Francouzi chtějí vyvážet solární silnice

Francouzská odnož koncernu Bouygues Group, společnost Colas, hodlá prorazit na trh s novým typem solárních silnic, které umí generovat čistou solární energii. Chce je vyvážet do celého světa.

Již nyní se můžete se zodolněnými solárními povrchy vozovek setkat na více než stovce míst ve Francii. Prozatím se ale jedná jen o úzké příčné pruhy, určené k testování provozu v nejrůznějších podmínkách.

Sníh, posypové soli, déšť, bláto a především tonáž projíždějících vozidel mají odhalit možné limity za plného provozu. Tato fáze má být ukončena s nástupem nového roku, a plynule se počítá s pokračováním „kampaně“ i na třech dalších kontinentech.

Lidé z Colas SA skutečně neponechávají nic náhodě, protože různé sety solárního povrchu vozovek testují už pět posledních let.

„Naším cílem je dát nový smysl existence silnicím a zpevněným vozovkám,“ říká Philippe Harelle, vedoucí technologické skupiny Wattway, která technologii v Colas SA vyvíjí.

„Silnice jsou vyhrazeny pro provoz automobilů a přepravu materiálu, pole a louky pro zemědělství. Ustoupit není kam, a sektor solární energetiky je stejně zapotřebí rozvíjet. Proto nás láká ta představa solarizovaných vozovek.“ Největším problémem, který po technické stránce museli vývojáři překonat, byla právě zátěž projíždějících vozů.

Současné jednotky Wattway „ustojí“ bez stopy poškození plně naložený kamion. „V zásadě jsme přitom pracovali jen s obyčejnými solárními články, které se běžně používají u střešních solárních farem,“ popisuje Harelle.

„Ale hlavní vylepšení odolnosti spočívá v zapracování několika vrstev různých plastů, které povrch zesílí. K tomu je třeba ještě připočítat speciální protiskluzovou vrstvu, která by bránila úniku hypotetických střepů na povrch vozovky.“

Nejdelší souvislý úsek solární silnice se momentálně nachází ve francouzském Tourouvre. Wattway je tu instalována v délce jednoho kilometru (2800 metrů čtverečních), a generuje za nejlepších podmínek přibližně 280 kW energie. Což je dost na to, aby nemuselo město s 5000 obyvateli řešit veřejné osvětlení.

Podobné kilometrové modely pak mají v rámci globální kampaně vyrazit do kanadské Calgary a do státu Georgia, několika lokací v rámci zemí Evropské unie, do Afriky i Asie. Od roku 2018 se pak počítá s regulérním provozem/prodejem.

Překážkou širšímu využití je dosud závratná pořizovací cena, která se pohybuje v úhrnu 2500 eur na metr čtvereční. V této ceně je zahrnut monitoring provozu, sběr dat a sama cena instalace. Harelle počítá, že konkurenceschopné se solárními farmami by se mohly solární vozovky stát v roce 2020.

bloomberg.com

Jeden myslel na “Francouzi chtějí vyvážet solární silnice

  • 6. 1. 2017 (13.22)
    Trvalý odkaz

    Tohle nebude konkurenceschopné ani za 1000 let. Máme snad málo střech? Stín každého vozidla či stromu ty nejlepší podmínky výrazně zhoršují. K tomu špína, prach, listí na podzim a sníh!

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *