Tanzanie chce solární elektrárnu na milion střech
Vláda téměř padesátimilionové Tanzanie překvapila ambiciózním prohlášením. Země, která dosud přistupovala k alternativním zdrojům spíše střízlivě, by ráda zvýšila počet střešních solárních elektráren na rovný jeden milion.
A stihnout by se to mělo za necelých šestatřicet měsíců, tedy do konce roku 2017. Pochopitelně, že takový plán zní na první poslech přitažlivě: jeden milion solárních domácností by totiž představoval nejen ohromný boom na poli moderních technologií, představoval by i vytvoření 15 000 nových pracovních míst a navíc zvýšil zastoupení obnovitelných zdrojů energie v národním mixu na 10 %.
Na druhé straně je tu ale značný prostor pro pochyby: 80 % obyvatel Tanzanie si dosud doma svítí svíčkami, olejnatými loučemi nebo podomácku upravenými lampami na pohonné hmoty. Energetická infrastruktura mimo hlavní město Dodoma či turisticky vyhledávané Kilimandžáro prakticky neexistuje. Přejít na solární elektrárny tak představuje skok přes propast několika etap postupného vývoje.
Nikdo samozřejmě nepochybuje o tom, že čadící osvětlení a občasné neúmyslné požáry amatérských osvětlovacích prvků místním lidem, zejména jejich zdraví a potažmo vzdělání, neprospívají. Nutně se ale vkrádá otázka, kdo to všechno zaplatí?
I zde má ale vláda Tanzanie připravenu odpověď. Na projektu milionové solarizace bude s místní společností OffGrid Electric Ltd. spolupracovat řada partnerských subjektů ze zahraničí, přičemž se v jejich první linii řadí fondy USAID, OPIC, Sunfunder nebo IFC.
Peníze za zahraničí mají zaplatit materiál a odborníky, kteří proškolí místní personál. A ten se pak postará o zbytek. Zajisté, financování ze zahraničí není „darem“, ale spíše bezúročnou půjčkou. I proto budou solární instalace pro místní zpoplatněny. Naštěstí více než přístupnou cenou, která se má pohybovat okolo 20 centů měsíčně.
Tanzanie už načrtla první projekční fázi, jež se má dotknout 100 000 domácností na severu země. Rozvojové fondy partnerských organizací už poskytly pro tuto část 7 milionů dolarů. Pokud bude ale projekt realizován v dnes zamýšleném rozsahu, vyšplhají se náklady až na 100 milionů dolarů.
„Víme, že život mladé generace Tanzaňanů spolu s novou energií a světlem doslova rozkvete,“ řekl prezident Tanzanie, Jakaya Kikwete. Jeho názor potvrzuje i vyslanec Agentury Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj (USAID), Alfonso Lenhardt.
„Viděl jsem, jak výrazným způsobem se zlepšuje životní úroveň Tanzaňanů poté, co do jejich regionu byla zavedena elektřina. Lidé, kteří mají světlo proto, aby mohli číst a vzdělávat se, mají konečně šanci uniknout ze sevření extrémní chudoby.“
Milion střešních solárních elektráren je bezpochyby ambiciózní plán, jehož naplnění by skutečně změnilo život milionů lidí v Tanzanii. Domácí elektrárny, které nevyžadují technicky náročné a finančně nákladné vytvoření stabilní elektrifikační sítě jsou ideálním řešením pro situaci v Tanzanii.
Ten hotel je super.