Turbíny ve vodním potrubí vyrábí energii

Obyvatelé Portlandu nyní vyrábí čistou a levnou energii pokaždé, když otočí vodovodním kohoutkem nebo spláchnou. Stačí totiž, aby se voda hnána gravitační silou prohnala odpadním kanálkem do potrubí, ve kterém společnost Lucid Energy instalovala několik jednoduchých turbín.

„Voda protéká potrubím neustále, proto energii vyrábí instalované turbíny pořád.“  Zdroj: LucidEnergy.com
„Voda protéká potrubím neustále, proto energii vyrábí instalované turbíny pořád.“ Zdroj: LucidEnergy.com

Skromné začátky společnosti Lucid Energy jsou dávno pryč. Z malého podnikatelského startu-pu velmi rychle přerostla v solidní ekonomický projekt. Svůj podíl na tom má i iniciativa města Portland v Oregonu, která dala mladým nadšencům šanci, aby ukázali, co dovedou.

„Co si budeme povídat, dnes je poměrně těžké narazit na nějaký nový zdroj energie, který nemá žádný měřitelný dopad na životní prostředí,“ říká Gregg Semler, výkonný ředitel společnosti Lucid Energy. Instalace turbín do potrubí je ale podle něj právě takovým případem. „Uvnitř trubek nežijí žádné ohrožené druhy.“

Podstatné podle něj je, že turbíny v potrubí neovlivňují kvalitu vody, nebrzdí její průtočnost. Celý systém Lucid Energy se vyznačuje velkou jednoduchostí. Poté, co turbíny roztočí protékající voda, putuje z energie z nich do generátoru a odtud může proudit do sítě.

Otázkou zůstává jen, jak se s ní rozhodnou poskytovatelé připojení k vodovodnímu řadu naložit. Systém není natolik výkonný, aby mohl nějak významně přispět přímo odběratelům, ale na druhé straně by mohl pokrýt provoz čističky odpadních vod nebo čerpací stanice. „Každopádně by turbíny v potrubí mohly snížit cenu za pitnou vodu ve městech,“ dodává Semler.

Na zajímavé využití průtočné energie přišli například v kalifornském Riverside. I tady instalovala Lucid Energy do potrubí sérii turbín. Nastřádaná energie je využívána k zajištění nočního pouličního osvětlení, zatímco přes den, kdy se ceny elektřiny blíží špičce, je tamní společnost využívá k běžnému provozu vlastních zařízení.

„Pokud jde o horní hranici a vlastní limity výkonu, do značné míry záleží asi na každém městě,“ říká Semler. „Teoreticky by města mohla po komplexním zapojení turbín do provozu v rámci celé vodovodní sítě uhradit větší část své spotřeby elektřiny. Systém lze ale využít i k osvětlení jedné budovy, třeba knihovny nebo muzea.“

Sdílet: