Turbíny ve vodním potrubí vyrábí energii
Obyvatelé Portlandu nyní vyrábí čistou a levnou energii pokaždé, když otočí vodovodním kohoutkem nebo spláchnou. Stačí totiž, aby se voda hnána gravitační silou prohnala odpadním kanálkem do potrubí, ve kterém společnost Lucid Energy instalovala několik jednoduchých turbín.
Skromné začátky společnosti Lucid Energy jsou dávno pryč. Z malého podnikatelského startu-pu velmi rychle přerostla v solidní ekonomický projekt. Svůj podíl na tom má i iniciativa města Portland v Oregonu, která dala mladým nadšencům šanci, aby ukázali, co dovedou.
„Co si budeme povídat, dnes je poměrně těžké narazit na nějaký nový zdroj energie, který nemá žádný měřitelný dopad na životní prostředí,“ říká Gregg Semler, výkonný ředitel společnosti Lucid Energy. Instalace turbín do potrubí je ale podle něj právě takovým případem. „Uvnitř trubek nežijí žádné ohrožené druhy.“
Podstatné podle něj je, že turbíny v potrubí neovlivňují kvalitu vody, nebrzdí její průtočnost. Celý systém Lucid Energy se vyznačuje velkou jednoduchostí. Poté, co turbíny roztočí protékající voda, putuje z energie z nich do generátoru a odtud může proudit do sítě.
Otázkou zůstává jen, jak se s ní rozhodnou poskytovatelé připojení k vodovodnímu řadu naložit. Systém není natolik výkonný, aby mohl nějak významně přispět přímo odběratelům, ale na druhé straně by mohl pokrýt provoz čističky odpadních vod nebo čerpací stanice. „Každopádně by turbíny v potrubí mohly snížit cenu za pitnou vodu ve městech,“ dodává Semler.
Na zajímavé využití průtočné energie přišli například v kalifornském Riverside. I tady instalovala Lucid Energy do potrubí sérii turbín. Nastřádaná energie je využívána k zajištění nočního pouličního osvětlení, zatímco přes den, kdy se ceny elektřiny blíží špičce, je tamní společnost využívá k běžnému provozu vlastních zařízení.
„Pokud jde o horní hranici a vlastní limity výkonu, do značné míry záleží asi na každém městě,“ říká Semler. „Teoreticky by města mohla po komplexním zapojení turbín do provozu v rámci celé vodovodní sítě uhradit větší část své spotřeby elektřiny. Systém lze ale využít i k osvětlení jedné budovy, třeba knihovny nebo muzea.“
Ten nápad využít odpadní vodu není špatní sic to má nevýhody jako je nízká výkonnost nebo problém s údržbou tohoto systému.
Ve městech s velkým výškovým rozdílem a kdy velké čtvrtě jsou na kopci tudíš fungujou jako zdroj odpadní vody to nemusí být špatné samozřejmě město na rovině to asi moc nevyužije dále to může být výhoda kdy se část kanalizace vede do kopce aby se překonal a pak do čističky vede z kopce pak na části která vede z kopce se to dá využít a sníží se náklady na přečerpávačku sic jsem se o to moc nezajímal ale pokud by se u velkých aglomerací postavyli rezervoáry kde by se usadil kal a samotným potrubím by už tekla jen špinavá voda pak by do toho systému bylo možné vložit účinnější turbíny i přesto že jsou náchylnější na poškození
Na práci s takto znečištěnou vodou jsou nejlepší turbíny systému archimedes, účinnost asi až 80%. Je otázka, jestli by se v takových =řípadech již nevyplatilo vybudovat malou čističku odpadní vody místo usazvoací nádrže, která by mohla být minimálně nepříjemným zařízením.
Instalace vodních turbín ve vodárnách se u nás provádí minimálně od 90. let. Smysl to ale má jenom tam kde je potrub vedeno přirozeným spádem a ne tam kde musí být voda přečerpávána. Jedinou výjimkou snad je pokud by na potrubí měl být umístěn redukční ventil. Energetický zisk bude, pokud je voda hnána čerpadly, vždy záporný, protože se bude násobit účinnost motoru, čerpadla, turbíny a generátoru.