Přenosná vodní elektrárna nejen pro armádu
Bourne Energy je americká společnost zaměřená na vývoj nových obnovitelných zdrojů energie. Konkrétně se zabývá využíváním proudů řek a mořského přílivu. Kromě několika velkých projektů má v nabídce také přenosnou vodní elektrárnu nejen pro vojenské využití. pokračování…
Zařízení se jmenuje Backpack Power Plant-Type 2 (BPP-2). Měří asi metr a váží asi 13 kg. Skládá se ze tří hlavních částí a lze ji snadno složit do podoby snadno přenosné. Dokáže vyrábět výkon až 600 W a lze ji zapojit do většího pole o výkonu až 20 kW. Abyste mohli začít elektřinu vyrábět, potřebujete proud vody alespoň metr dvacet hluboký.
Chris Catlin, šéf Bourne Energy, předpokládá, že cena zařízení na trhu se bude pohybovat kolem 3000 dolarů. Jak se takvá přenosná vodní elektrárna instaluje? Na každé straně vodního toku vykopete příkop, do kterého vložíte lehké ukotvení. Mezi oběma natáhnete syntetické lano a zavěsíte BPP.
Catlin doufá, že jeho přenosná vodní elektrárna si najde zákazníky především v oblasti armády, ale také rozvojových zemích. Kromě toho se v Bourne Energy zabývá také úplně opačnými projekty, které počítají s mnoha stovkami ještě pokročilejších turbín instalovaných poblíž např. čínských přístavů a vyrábějících desítky MW energie.
Ve fázi konceptů má dnes Bourne Energy připraveno několik různých vodních turbín, které jsou vhodné pro různé typy využití. V současné době ale firma hledá investora, který by byl ochoten vložit několik milionů dolarů na výrobu prvních prototypů.
Pěkný ale kdo má na zahradě 1.2m hlubokou říčku a pokud to nebude za plotem tak do večera je fuč a i kdyby ne, tak správce vodního toku sežere podstatnou část výdělku. Škoda, zajímavá hračka.