Britská větrná farma výkonnější než největší uhelná elektrárna

S podtitulem „Příprava výběhu pro mamuty“ uvedla jinak poměrně konzervativní britská média zprávu o schvalovacím řízení výstavby velké příbřežní větrné farmy Dogger Bank Creyke Beck. V tomto případě je ale skutečně těžké vyvarovat se nejrůznějším „gigantickým“ přídomkům.

Dosud největší pobřežní větrná farma Greater Gabbard u pobřeží hrabství Suffolk v Británii, foto: RWE
Dosud největší pobřežní větrná farma Greater Gabbard u pobřeží hrabství Suffolk v Británii, foto: RWE

Pokud bude projekt v plném rozsahu schválen, přijde si Velká Británie na dalších 2,4 GW energie, vyráběných jen s pomocí síly větru. Je to zhruba tolik, kolik by postačilo k zásobování 1,8 milionu průměrných anglických domácností.

Čtyři roky plánování, projektových a schvalovacích studií, pozměňovacích návrhů a doplňků, zakončených šestitýdenním schvalovacím procesem. I tak se můžeme dívat na přípravu obří větrné farmy, která bude za optimálních podmínek dosahovat výroby 8 TWh ročně.

Dogger Bank Creyke Beck je prostě dosud nejmasivnějším záměrem svého druhu ve Velké Británii. Na projektu spolupracují, byť ne zcela bez komplikací, partneři ze společností RWE, SSE, Statkraft a Statoil.

Jejich vzájemná spolupráce začala trochu více drhnout zvláště po loňském prohlášení konsorcia Forewind, že celá oblast Dogger Bank, kam byl projekt větrné farmy lokalizován, nemá ve skutečnosti takový potenciál, jako bylo dříve usuzováno.

To, že u celé zóny Dogger Bank nebude teoreticky možné generovat 9 GW, ale „jen“ 7,2 GW nakonec přesvědčení partnerů nezdolalo, a projekt dospěl do finální fáze, ve které se soustředí více na ty úseky, „kde je pravděpodobnější dosáhnout v průběhu času pozitivních finančních investičních rozhodnutí“.

Kromě potenciálu energetických úspor se dá na kolosální energetický záměr pohlížet i optikou zaměstnanosti a lokální ekonomiky. Hovoří se o 4750 přímo či nepřímo vytvořených pracovních pozicích (trvalého charakteru) a přibližně 12 000 místech připadajících na období vlastních konstrukčních prací.

Jednou zprovoznění Dogger Bank Creyke Beck navíc přisype do národní kasy odhadem 1,5 miliardy liber, a výrazným způsobem má pozvednout úroveň regionální ekonomiky v Yorkshire a Humberside.

„Investovat do vlastního růstu a proměny energetické politiky je vůbec tím nejlepším rozhodnutím,“ soudí Ed Davey, tajemník Ministerstva energetiky a klimatických změn. „Vytvoří se stovky nových pracovních příležitostí, nastartuje se ekonomika a vytvoří se čistá energie pro statisíce domácností. Je to řešení, na kterém nikdo netratí.“

Davey dále připomněl, že sektor větrné energetiky se pro Británii ukázal být více než vitálním, a od roku 2010 do něj už zamířily investice v sumě 14,5 miliard liber, a zpřístupnilo více než 34 500 pracovních pozic. Projekt Dogger Bank Creyke Beck je ale víc, než jen „veledílo“.

Pokud bude v plném rozsahu realizován, stane se největším zařízením pro výrobu energie na území Velké Británie, které navíc bude založeno na „čistých a obnovitlených“ zdrojích.

Svým výkonem totiž překoná i dosud největší zařízení v Longannetu (2,38 GW, uhelná elektrárna) a 3,9 GW (leč postupně uzavíranou) elektrárnu Drax na severu Yorkshire. Dogger Bank Creyke Beck počítá s dvěma oddělenými farmami (každá o výkonu 1,2 GW), složených z více než 400 turbín (2 x 200) na pevných pylonech, rozptýlených po ploše téměř 599 kilometrů čtverečních, ve vzdálenosti 131 kilometrů od pobřeží Velké Británie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *