Větrné elektrárny mohou Británii zajistit energetickou bezpečnost

Velká Británie má jedny z nejlepších podmínek vůbec pro rozvoj větrné energetiky. A také se se v tomto ohledu činí. Dnes je v zemi 5958 větrných turbín s úhrnným výkonem 12 GW. Potenciál je ale ještě mnohonásobně vyšší.

Větrná turbína Vestas na širé pláni, foto: Vestas
Větrná turbína Vestas na širé pláni, foto: Vestas

Nezávislá analytická společnost Cambridge Econometrics spočítala, že další instalovaný výkon větrných turbín by učinil Británii odolnější proti výkyvům cen fosilních paliv. Británie každé čtvrtletí doveze přes 10 mil., někdy i přes 12 mil. tun uhlí.

Větrné elektrárny přitom ale v roce 2013 nahradily dovoz 6,1 milionu tun uhlí a 2,5 mld. m3 zemního plynu. S růstem výrobní kapacity ve větrných elektrárnách bude ale i tento podíl růst.

Phil Summerton, šéf Cambridge Econometrics, vysvětluje: „Investice do větrné energie funguje jako pojištění proti budoucím cenám zemního plynu a může do budoucna zajistit stabilní ceny elektřiny.“

Británie je lídrem v oblasti off-shore (příbřežních) větrných elektráren. Má jich 4042 MW. Celkově je Británie šestým největším výrobcem elektřiny z větru. Podíl příbřežních elektráren se přitom neustále zvyšuje.

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.