Střední východ a Afrika – nový cíl investorů do větrné energetiky

Sektor obnovitelných zdrojů je velmi dynamický a flexibilně reaguje na proměnlivou situaci jednotlivých národních trhů s energiemi. Dobře si to uvědomují investoři, kteří pozorně sledují situaci v Africe a na středním východě.

„Analýza společnosti MAKE tipuje Střední východ jako slibnou oblast pro rozvoj větrné energetiky. Stačí prý jen počkat, až tamní průmysl dospěje.“ Zdroj: Radomír Dohnal
„Analýza společnosti MAKE tipuje Střední východ jako slibnou oblast pro rozvoj větrné energetiky. Stačí prý jen počkat, až tamní průmysl dospěje.“ Zdroj: Radomír Dohnal

Například za poslední léta například země Afriky instalovaly na 5 GW větrných elektráren, přičemž 58 % těchto zakázek bylo realizováno v posledních dvou letech. Zažije tedy africký region boom OZE?

Jak upozorňují analytikové se společnosti MAKE, regiony spadající pod MEA (Middle East & Africa, tedy Střední východ a Afrika) není radno podceňovat.

I když se z hlediska tolik v Evropě populárních krátkodobých studií udržitelnosti investic nejeví příliš zajímavě, odehrává se tam možná energetický přerod, který by nejspíš byla chyba promeškat.

Hlavním hybatelem v regionu jsou podle MAKE tzv. „vznikající“ ekonomiky, které tradičně doplňují stabilní tahouni. Mezi ty se v Africe řadí například JAR či Maroko.

Jen tyto dvě země se významnou měrou podílí na výsledku 2,9 GW instalací v Africe za poslední rok (čímž o 145 % překonaly očekávání pro region MEA z roku 2013). Změna energetického kurzu v Jihoafrické republice či Maroku je však jen dílkem pestré skládačky, kterou „středovýchod“ a Afrika z investičního hlediska představují.

Velkokapacitní zařízení pro výrobu čisté energie byla instalována i v dalších patnácti afrických zemích. Sázka na Afriku je podle MAKE slibná, ale nese i určitá rizika. Africký kontinent jako celek dosud generuje jen něco okolo 70 GW energie, ačkoliv místní populace činí 1,1 miliardy obyvatel. Jen pro srovnání, Čína s 1, 357 miliardou obyvatel generuje 1247 GW.

Jistě, JAR si z celého regionu pořád stojí nejlépe. Rozsah instalací za poslední rok (2013-2014) ji řadí na patnácté místo ve světě, a pokud jde o index RECA (Renewable Energy Country Attractiveness), tedy přitažlivosti té které země pro investory OZE, který sestavuje společnost Ernst&Young, je Jihoafrická republika na šestnáctém místě (tedy lépe než řada evropských či asijsko-tichomořských států). Hodnověrně předpovídat budoucnost je sice slabinou všech scénářových studií, ale do dalších let je region MAE podle MAKE skutečně horkým místem.

Region MAE může v příštím desetiletí očekávat instalace větrných elektráren o souhrnném výkonu až 24 GW. Přičemž na sever Afriky by mělo zamířit okolo 9 GW, se 7 GW se počítá na Středním východě a přibližně 4 GW by měly zacílit na země východoafrické zóny.

„Střední východ je oblastí s teoreticky největším potenciálem na světě pro realizaci zakázek větrných elektráren,“ zaznívá ze zprávy MAKE. „S dostatkem fosilních zdrojů paliv a tradičně orientovaným průmyslem je zde dosud instalováno jen 128 MW větrných elektráren, přičemž 119 MW přináleží jen Iránu.“ Jediné, co je nyní zapotřebí, je teď strategicky vyčkávat „Než průmysl a celý energetický sektor těchto zemí dospěje“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *