Mexické město La Paz bude pohánět pouze Slunce

La Paz je hlavní město mexického státu Baja California Sur. Má přiližně 215 000 obyvatel. A brzy se stane jedním z prvních měst na světě, které budou spottřebovávat pouze elektřinu vyrobenou Sluncem.

La Paz je jednou z nejoblíbenějších eko-turistických destinací v celém Mexiku. foto: luyten, licence Public Domain
La Paz je jednou z nejoblíbenějších eko-turistických destinací v celém Mexiku. foto: luyten, licence Public Domain

Město La Paz se nachází téměř na samé špici kalifornského poloostrova. Jde o důležité obchodní centrum celé oblasti. Zároveň je to ale oblast výrazně odříznutá od zbytku Mexika a především jeho energetických sítí.

To se projevilo i v tom, že město muselo nakupovat drahou elektřinu vyráběnou ve fosilních zdrojích. přitom v téhle oblasti teplota málokdy poklesne pod 18 °C a Slunce svítí prakticky nepřetržitě.

Už dnes město využívá 39MW solární elektrárnu Aura Solar I. Společnost Grupotec buduje další fotovoltaickou solární elektrárnu Grupotec I, která nabídne výkon 30 MW. Navíc bude doplněna obří baterií schopnou skladovat 11 MWh elektřiny.

Nová elektrárna se bude skládat z 97 000 solárních panelů na 44 akrech. Půjde o investici v hodnotě $80 milionů. Nová elektrárna má pokrýt 40-42 % spotřeby města. Už dnes patří La Paz mezi města s nejvyšším životním standardem v Mexiku a nový tah směrem ke 100 % elektřiny z OZE tento fakt ještě zvýrazní.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Mexické město La Paz bude pohánět pouze Slunce

  • 7. 1. 2015 (20.31)
    Trvalý odkaz

    Skvělá zpráva. Pokud bude dostatek takových autonomních oblastí, tak je veliká pravděpodobnost, že i při rozsáhlém blackoutu nebudou postiženy alespoň tyto ostrůvky a možná budou moci dodávat i sousedům. :-)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *