2030: Spojené státy vyrábějí až 20% elektřiny v pobřežních větrných elektrárnách

Podle zprávy americké Národní laboratoře pro obnovitelné zdroje energie (NREL) by mohly podly konzervativních odhadů získávat v roce 2030 z až 54 GW energie. To znamená 20% celkové výroby . Celkový potenciál pobřežních výroby energie z větru jsou úctyhodné 4000 GW, to je více než 4x více než kolik dnes potřebují.  
větrné farmy - Spojené státy americké - pobřežní větrné elektrárny

(využitelné pobřežní oblasti v USA rozdělené podle hloubky – zelená => 60 m – kde průměrná roční rychlost větru přesahuje 7,0 m/s)

jsou obrovským příslibem do budoucna. Tento má několik výhod: mnohem větší výtěžnost než pozemní (na moři fouká téměř neustále) a nikomu nevadí hluk ani „hyzdění krajiny“. Nevýhoda – vyšší pořizovací náklady.

NREL upozorňuje, že každý megawatt přímo vytvoří dvacet nových pracovních míst. 54 GW na pobřeží bude znamenat tvorbu více než 43 000 nových permanentních pracovních míst a americké přinese 200 mld. dolarů.

Největší potenciál v tomto ohledu samozřejmě mají východní a západní pobřeží USA, ale také oblast Velkých jezer na severu, a , resp. pobřeží . Výhodou je, že právě v těchto nejhustěji obyledných oblastech také existuje největší a stále se zvyšující poptávka po elektřině. Tu tak nebude nutné dopravovat nijak daleko, což výrazně sníží ztráty v přenosových sítích.

jsou dnes sice lídrem v oblasti pozemních větrných elektráren, ale v pobřežních zaostávají. Tam naopak vede (1041 MW), další v pořadí je (664 MW, historicky první offshore projekt z roku 1991). Rychle roste také (102 MW), nelze opomenout ani Nizozemsko (247 MW), (163 MW), (72 MW), (30 MW) a Belgii (30 MW).

V roce má jen v přibýt dalších 1000 MW instalovaných větrných elektráren v moři. A více než 50 000 MW je plánováno na další roky. V USA dosud žádný takový projekt pobřežních větrných elektráren spuštěn nebyl a je v tomto ohledu výrazně napřed.

Jak už bylo řečeno, celkový potenciál v je obrovský – až 4000 GW. Z toho 1071 GW lze využít v mělkých pobřežních vodách do 30 metrů, kde je vybudování pobřežních větrných elektráren relativně nejsnazší. I to je ale obrovské číslo. Další výhodou pobřežních větrných elektráren vedle těch zmíněných v úvodním odstavci je to, že se mohou točit rychleji – zvýšený hluk nikomu nevadí.

Navíc mohou mít tyto mnohem delší listy vrtulí, a to třeba i více než 70 metrů. Ke výrobě takto obrovských listů ovšem dosud není vyvinuta dostatečně odolná technologie. Na druhou stranu je také třeba vyvinout speciální bezpečnostní opatření, která pomohou ustát tropické a subtropické bouře, salinitu moří a další extrémní podmínky.

EcoGeek

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „2030: Spojené státy vyrábějí až 20% elektřiny v pobřežních větrných elektrárnách

  • 28. 2. 2011 (22.52)
    Trvalý odkaz

    pracovní místa …. hmmm a kolik těch pracovních míst zničí ? Každé zelené pracovní místo zničí minimálně jedno další pracovní místo a dělá celou ekonomiku chudší.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *