Čína staví největší pobřežní větrnou farmu
Čína se rychle stává vůdčí světovou silou v oblasti větrné energie. Už dnes je největším výrobcem větrných turbín na světě. Očekává se, že do roku 2020 vzroste tamní podíl větrných elektráren o 500% až 1000%, zatímco podíl energie z uhelných elektráren klesne. V roce 2009 měla Čína celkem instalováno 29 GW větrných turbín. Nyní začíná budovat největší pobřežní větrnou farmu na světě v Pochajském zálivu několik hodin od hlavního města Pekingu.
Větrná farma bude mít výkon 1000 MW. Dokončena má být teprve za deset let, v roce 2020. Na celém světě začínají být pobřežní větrné farmy čím dál zajímavějším řešením. Např. v Evropě byla nedávno spuštěna 300MW větrná farma Thanet v Severním moři. Jsou umístěny daleko z dohledu lidí, mají vyšší výkon a neruší hlukem. Nevýhodou jsou vysoké pořizovací náklady a také náklady na infrastrukturu.
Budoucnost je v pobřežních větrných elektrárnách, věří Google
Právě na ni získalo město Tchien-ťin dotaci v přepočtu 2,2 mld. dolarů. Potenciál pobřežní větrné energie je jen v Číně asi 750 GW. Pro srovnání, to je více než dvakrát více než potenciál větrných turbín na pobřeží Atlantiku ve Spojených státech (330 GW). I tolik energie by ale víc než bohatě stačilo zásobovat elektřinou celé východní pobřeží Spojených států amerických.