V Británii spuštěna největší pobřežní větrná farma na světě

Na východ od , na pobřeží oblasti Thanet v hrabství , byla aktuálně spuštěna největší pobřežní na světě. S výkonem 300 MW rozděleným mezi 100 předstihla dnes už druhou největší pobřežní větrnou farmu Horns Rev 2 v s výkonem 209 MW.  
větrné farmy - Thanet Wind Farm - Británie - pobřežní větrná farma

Projekt byl ohlášen už v roce 2004. Vybudování větrné farmy na ploše 35 km2 stálo celkem 900 mio. liber. Průměrná hloubka v oblasti je 20 – 25 metrů. S výkonem 300 MW je farma schopna zásobovat energií až 240 000 domácností. Spuštěna byla 23. září 2010.

větrné farmy - Thanet Wind Farm - Británie - pobřežní větrná farma

má s velké plány. Dlouhé, mělké pobřeží je jako stvořené pro budování dalších . V současné době má ve celkový výkon 5 GW. V následujícím desetiletí se ale chystá vybudovat dalších 10 000 , ať už na zemi nebo v moři. Celkem jde o plánovaných nebo budovaných 18 GW výkonu. Pokud se podaří všechny dokončit, bude to znamenat, že Británie by mohla získávat až třetinu veškeré elektřiny z větru.

Zdaleka ale ve svých záměrech není osamocena. V severním má vyrůst rozsáhlá pobřežní větrná farma Markbygden Vind AB společnosti Svevind s celkovým výkonem od 2500 do 4000 MW! Také samotný projekt Thanet Offshore Wind vlastní švédská firma, tentokrát .

DailyMail, foto: Vattenfall

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *