Nová plovoucí platforma pro větrné elektrárny v moři

v horách jsou často problematické. Vyvolávají rozvášněné debaty nejen mezi ochránci přírody, ale i místními obyvateli. Umístit turbíny na pobřeží moří a oceánů už z hlediska veřejného mínění takový problém nepředstavuje. Objevují se však jiné, technologické překážky. Ty řeší např. plovoucí platforma Windfloat společnosti Principle Power.  
větrné turbíny - WindFloat - Principle Power - větrná turbína na moři - plovoucí plošina

Větrné turbíny podle jedné strany ohrožují ptáky, narušují ráz krajiny a jsou velmi hlučné. V zásadě platí úměra čím větší a výkonnější, tím hlučnější, a tedy i méně přijatelné. Na moři už to neplatí. Stačí pár desítek kilometrů a z pobřeží jsou prakticky neviditelné. Navíc zde fouká vítr prakticky nepřetržitě a mnohem vyšší rychlostí.

Jenže, jak takovou větrnou elektrárnu na moře umístit? V současné době se tak děje s pomocí nákladných ukotvovacích zařízení. V takovém případě je ale nutné nové elektrárny stavět ve velmi mělkých oblastech, jinak náklady na výstavbu neúměrně rostou.

Jiné řešení nabízí společnost Principle Power. Ta vyvinula plovoucí platformu, jakýsi podstavec, na který lze namontovat obrovské větrné turbíny vysoké třeba i 70 metrů. Jedna taková 5MW turbína s rozměry rotoru až jednoho fotbalového hřiště dokáže dodávat energii malému městu.

Principle Power prozatím testuje pouze malý model vyrobený v měřítku 1:65 a zkouší jeho stabilitu na vodě. Ta je vynikající, zejména díky tomu, že plošina využívá konstrukce dávno odzkoušené v oblasti ropných vrtných plošin. Dalším krokem bude vyrobit větší prototyp a otestovat jej tak, aby bylo možné vytvořit ekonomický model a sledovat životnost platformy.

První prototyp bude vyroben ve spolupráci s portugalskou společností Energias de Portugal už v roce 2012. Výhodou tohoto řešení bude mimo jiné i to, že turbína může být sestavena ještě v přístavu, což výrazně sníží náklady na instalaci větrných elektráren na moři. Stejně jako fakt, že plošina nemusí být ukotvena k mořskému dnu.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Nová plovoucí platforma pro větrné elektrárny v moři

  • 9. 7. 2010 (7.33)
    Trvalý odkaz

    Toto uz mali vyrabat davno anie pchat vrtule do pola. Mozno by vyslo lacnejsie, keby na jeden podstavec davali tych vrtul viac.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *