Cape Wind – první pobřežní větrná farma v Americe

Spojené státy pomalu ale jistě překonávají překážky bránící stavbě první tamní pobřežní větrné farmy. Vyroste v oblasti Nantucket Sound na pobřeží státu Massachusetts. pokračování…větrné farmy - Siemens - pobřežní větrné turbíny - stavba

Větrná farma by se měla skládat ze 130 turbín značky Siemens nebo Vestas o výkonu 3,6 MW. Celkový výkon farmy se bude pohybovat kolem 454 MW, tj. asi jako polovina jednoho bloku jaderné elektrárny Temelín.

O projektu Cape Wind se přemýšlí už několik let, ale teprve nyní se dostává do fáze, kdy by se snad mohlo začít s výstavbou. Dokončení se očekává v roc 2013.

Větrné elektrárny budou vzdálené několik kilometrů od pobřeží. Přestože vše je na dobré cestě, projekt ještě čeká spousta překážek. V současné době mimo jiné probíhá několik soudních procesů snažících se celý projekt zastavit.

Navíc zbývá provozovatelům větrného parku dohodnout odkup zhruba poloviny vyrobené elektřiny. Polovinu se již podařilo prodat massachusettské národní energetické společnosti National Grid. Ta bude od roku 2013 vykupovat 1 kWh energie vyrobené větru vykupovat za 20,7 centu.

To také bude znamenat zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie v celkovém zatížení rozvodné sítě společnosti. To jde ruku v ruce s federálními plány na zvýšení tohoto podílu až na 15% do roku 2020.

Cekové náklady na vybudování přímořského větrného parku Cape Wind jsou odhadovány na 1 až 2 mld. dolarů.

zdroj: Earth2Tech, foto: Siemens

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *