Poseidon – plovoucí vodní a větrná elektrárna
Pobřežní větrné elektrárny zatím pořád ještě nejsou standardním typem obnovitelného zdroje energie. Provázejí je vyšší náklady na zbudování a údržbu než v případě klasických větrných turbín. Poseidon je plovoucí plošina, která dokáže využít jak vodní, tak větrnou energii. pokračování…
Obrovskou ocelovou konstrukci vážící 350 tun sestrojila dánská společnost Floating Power Plant. Nese název Poseidon 37 a jde o prozatím pouze o prototyp. Je 37 metrů dlouhý, 25 metrů široký a 6 metrů vysoký. Na moře byla plošina vypuštěna koncem roku 2008.
Poseidon byl postaven za využití technologií, které se běžně využívají při konstrukci ropných plošin. Je tedy velmi stabilní a jen tak nějaká vlna jej nepřevrátí. Dokáže zpracovat jak energii mořských vln, tak díky větrným turbínám také větrnou energii, která v pobřežních oblastech bývá vyšší než např. ve vnitrozemí.
Fakt, že Poseidon také zpracovává energii vln přispívá k jeho stabilizaci na vodní hladině. Klidná voda kolem plošiny také usnadňuje přístup pro případnou údržbu. Je také připravena k instalaci dalších zdrojů obnovitelné energie, přímo se nabízejí např. solární panely, které by byly výkonnější než na souši díky samočištění vodou a chlazení. Výrobní verze Poseidonu by měla být dlouhá až 230 metrů a vážit několik desítek tisíc tun.
Související články:
Plovoucí elektrárna potřebuje stabilitu nejen na moři, ale také ve světě financí. Dánská společnost tvrdí, že cena jednoho kilowattu elektřiny vyrobeného Poseidonem by se měla pohybovat kolem 10 až 15 eurocentů. To je kupodivu velmi konkurenceschopná cena v celoevropském měřítku.
V současné době pracuje Floating Power Plant na větším prototypu a doufá v brzkou možnost vyrobit i komerční verzi, která by měla být osazena až třemi 1,5MW-2MW turbínami, nebo jednou 5MW.