Představuje větrná energie budoucnost obnovitelných zdrojů?
Větrné turbíny v současné době patří k nejoblíbenějším a nejdostupnějším obnovitelným zdrojům energie. Čína aktuálně předběhla Německo, na prvním místě ve výrobě energie z větru jsou však pořád ještě Spojené státy. Pravě odtamtud přicházejí zajímavé novinky týkající se dalšího vylepšení a rozšíření větrných elektráren. pokračování…
Americká společnost Catch the Wind vyvinula laserový detekční systém nazvaný Vindicator. Ten slouží jako sonar hledající vítr. Zachytí přicházející větry, změří jejich rychlost a směr a podle toho může dát příkaz řídící jednotce větrné turbíny, která nastaví listy vrtule turbíny do správné polohy.
Související články:
Podle odhadů společnosti Cath the Wind by intalace jejich Vindicatoru na všech 35 GW turbín v USA znamenala zlepšení výkonu o 3,5 GW, a to prakticky „bez práce“. Pro srovnání, Čína má ve větrných elektrárnách kapacitu 25,8 GW a Německo 25,77 GW. Už v roce 2014 by se celosvětově mohlo vyrábět z větru až 409 GW energie.
Současné větrné turbíny využívají namísto pokročilé laserové měřící techniky klasické anemometry, čili větroměry umístěné přímo v převodové skříny turbíny. Masivnější rozšíření pokročilých zařízení jako je Vindicator zatím bránila jejich složitost a především cena. Jenže obojí se stále snižuje.
Catch the Wind nicméně pořád ještě čeká dlouhá cesta. Musí přesvědčit provozovatele větrných farem, že se jim jejich Vindicator skutečně vyplatí. Anebo ještě lépe, přesvěčit přímo výrobce větrných turbín jako je třeba General Electric, že se vyplatí zabudovat podobný systém přímo do turbíny. A to nebude snadné.
Kromě vylepšení samotných turbín se však intenzivně pracuje také na zlepšování jejich umístění. Obrovský potenciál se čeká od pobřežních větrných farem. Pobřežní oblasti mají tu výhodu, že vítr zde fouká prakticky nepřetržitě a silněji než na pevnině. Problém je, že stavba pobřežních větrných elektráren je o mnoho nákladnější než na pevnině.
Ve Spojených státech se při pobřeží Atlantiku uvažuje o výstavbě několika větrných farem. Prozatím nemají zelenou, nicméně výzkumníci z Delawaru a CAPEs, brazilského výzkumného výboru, aktuálně dokončili výzkum podle kterého mohou být pobřežní větrné turbíny velmi výhodné. Vědcům šlo především o výzkum toho jak moc silné budou fluktuace ve výkonu turbín.
Zjistili, že pokud se turbíny postaví na ta správná místa a propojí vhodným způsobem, nemělo by nikdy dojít k závažnějším výpadkům výkonu. Právě ten je u každého obnovitelného zdroje energie klíčový, pokud má dodávat energii do klasické rozvodné sítě. Stabililita přísunu energie je v takovém případě klíčová.