Solární panely levně a doma

Solární článkyVědci na New Jersey Institute of Technology vyvinuli levnou metodu jak produkovat solární panely. Ty mohou být klidně doma vytisknuty na ohebné plastické fólie v klasické tiskárně. „Ten proces jednoduchý,“ říká profesor Somenath Mitra, PhD., vedoucí výzkumu, „Jednoho dne si bude moct solární článek vytisknout každý sám doma na levné domácí tiskárně. Následně si může článek pověsit na zeď, střechu nebo jinam, a vytvořit si tak vlastní elektrárnu,“ dodává.
Solární energie se podle Mitry stává zásadní součástí budoucí globální energetické strategie. Mnozí vidí v solární energii jediné správné řešení vzrůstajících energetických potřeb naši civilizace.
Nové solární články, které Mitra se svou skupinou vyvinul, jsou založeny na organických materiálech, polymerech. „Vidíme v naší práci velkou budoucnosti, protože solární články mohou být levně natištěny nebo třeba nařeny na exteriéry budov a střech,“ říká. „Představte si, že jednou budete řídit hybridní automobil se solárním panelem jen tak namalovaným na střeše, který produkuje elektřinu pro pohon motoru auta. Možnosti jsou nekonečné,“ dodává.
Nový vynález profesora Mitry využívá nanotechnologie, konkrétně uhlíkové nanotrubičky, které jsou výrazně lepším vodičem než měď. O tom kdy se dostane novému vynálezu praktického využití a jak účinné vlastně domácí solární panely budou prozatím můžeme pouze spekulovat.

physorg

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *