Indie plánuje obrovské větrné farmy a solární elektrárny

Miliardové země v podobě Číny a Indie postupně přebírají kormidlo světové ekonomiky. K tomu je potřeba stále víc energie, která v malém procentu případů pochází z obnovitelných zdrojů energie. Indie vybuduje 13 GW zdrojů za pomoci solárních elektráren a větrných turbín. pokračování…

Větrné turbíny - Indie - Suzlon


Indická polostátní společnost Satluj Jal Vidyut Nigam chce společně s Airvoice Group v zemědělské oblasti Karnataka na jihozápadě Indie (relativně vyspělý stát s hl. městem Bangalore, přezdívaným „Silicon Valley Indie“) vybudovat 10 GW solárních elektráren a 3 GW kapacity větrných elektráren. Celkové náklady se odhadují na 50 mld. dolarů investovaných v průběhu následujících 10 let.

První fáze projektu má být dokončena během následujících 36 měsíců a vyroste díky ní 100 MW solární elektrárna a 200 MW větrných turbín. Pokud se celý projekt podaří dotáhnout do konce, půjde o jeden z nejrozsáhlejších obnovitelných zdrojů energie. Vedle toho ale plánuje obrovské větrné farmy také Čína.

Není bez zajímavosti, že jednou největších světových společností vyrábějících větrné turbíny je indický Suzlon. V květnu 2007 koupil většinový podíl v německé společnosti REpower za 1,7 mldl. dolarů. Vyrábí větrné turbíny až do výkonu 2,1 MW. Tak trochu proti celému záměru vystavět 3 GW větrných turbín v Karnakatě ale mluví fakt, že tato oblast patří mezi nejméně větrné v celé Indii…

zdroj: cleantechnica.com

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „Indie plánuje obrovské větrné farmy a solární elektrárny

  • 13. 2. 2010 (6.57)
    Trvalý odkaz

    No velke veterne elektrarne nedokaze roztocit vietor, ale musia sa rozbehnut pomocou elektromotora. Keby sa v CR a na Slovensku vyuzil uplne vsetok vietor, co na tomto uzemi fuka, tak by to stacilo na pokrytie cca 2% spotreby elektriny na tomto uzemi. O solarnych clankoch radsej ani nebudem pisat.

    Reagovat
  • 12. 2. 2010 (13.25)
    Trvalý odkaz

    Zdá sa mi to divné, že vo vnútrozemí idú budovať veterné elektrárne. To je skoro tak dobrý nápad ako stavať ich na Slovensku. Pokiaľ má krajina more, tak by sa mali umiestniť na mori. Na to aby bola veterná elektráreňa ako tak účinná potrebuje rýchlosť vetra 10m/s. A keď sa aj teraz pozriem na jeden z najvyšších kopcov Nízkych Tatier, tak tam je momentálne 2m/s, čo neviem či by stačilo aspoň na to aby sa rotor pohol :) viď. http://www.shmu.sk/sk/?page=1#tab

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *