Aerogel – dokonalá tepelná izolace

Program Zelená úsporám přinesl aktuálně v České republice zvýšený zájem o zateplení, kam spadá také izolace. Objevují se čím dál tím kvalitnější materiály, často vyrobené z přírodních látek. Už v roce 1931 ale vymyslel jistý Samuel Stephens Kistler látku zvanou Aerogel, která je dodnes nejlepším izolačním materiálem.  
Zateplení - izolace - Aerogel

Aerogel je podle české Wikipedie „látka na křemíkové bázi, často nazývaná zmrzlý dým nebo modrý dým“. Dým se jí říká proto, že obsahuje 99,98% vzduchu, zbytek je oxid křemičitý.

Struktura materiálu je taková, že se skládá z miniaturních nanočástic – dutých křemičitých koulí. Díky jejich uspořádání má látka obrovský vnitřní povrch (1 g až 1000 m²).

Později začala Aerogel využívat NASA pro svá zařízení určená pro cesty do vesmíru. Aerogel se může pochlubit nižší tepelnou vodivostí než vzduch, což z něj dělá téměř dokonalý izolační materiál.

Pokud by se na zateplení domů použila jen několik milimetrů silná vrstva Aerogelu, prakticky by nebylo nutné topit. Materiál má přitom vynikající prostupnost plynů i kapalin.

Hlavním problémem bránícím v rozšíření Aerogelu je jeho vysoká cena a skutečnost, že při styku s vodou se mění zpět na gel. V současné době jej pro komerční využití nabízejí společnosti Aspen Aerogel a Thermoblok.

jetsongreen

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

49 komentářů: „Aerogel – dokonalá tepelná izolace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *