Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
15. 2. 2010 v rubrice Domy

Program Zelená úsporám přinesl aktuálně v České republice zvýšený zájem o zateplení, kam spadá také izolace. Objevují se čím dál tím kvalitnější materiály, často vyrobené z přírodních látek. Už v roce 1931 ale vymyslel jistý Samuel Stephens Kistler látku zvanou Aerogel, která je dodnes nejlepším izolačním materiálem.  
Zateplení - izolace - Aerogel

Aerogel je podle české Wikipedie „látka na křemíkové bázi, často nazývaná zmrzlý dým nebo modrý dým“. Dým se jí říká proto, že obsahuje 99,98% vzduchu, zbytek je oxid křemičitý.

Struktura materiálu je taková, že se skládá z miniaturních nanočástic – dutých křemičitých koulí. Díky jejich uspořádání má látka obrovský vnitřní povrch (1 g až 1000 m²).

Později začala Aerogel využívat NASA pro svá zařízení určená pro cesty do vesmíru. Aerogel se může pochlubit nižší tepelnou vodivostí než vzduch, což z něj dělá téměř dokonalý izolační materiál.

Pokud by se na zateplení domů použila jen několik milimetrů silná vrstva Aerogelu, prakticky by nebylo nutné topit. Materiál má přitom vynikající prostupnost plynů i kapalin.

Hlavním problémem bránícím v rozšíření Aerogelu je jeho vysoká cena a skutečnost, že při styku s vodou se mění zpět na gel. V současné době jej pro komerční využití nabízejí společnosti Aspen Aerogel a Thermoblok.

jetsongreen
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. stika:

  každá seriozní firma uvádí svoji adresu.Pan Heger ji tam nemá.Proč asi?

 2. Libor:

  Dobrý den, pokud máte zájem o aerogelové izolace tak jediným prodejcem v ČR co já vím je www.izolace-aerogel.cz…konkrétně pan Heger…viz. kontakty, jedná se o aerogelovou izolaci ve všemi atesty a potvrzeními, jednoduchou instalací…vhodné zejména na řešení okenních detailů, zateplení zevnitř a ostatních tepelných mostů

 3. Rado:

  zaujímavé.

 4. Jana:

  nevím jak firma Bolani, ale jestli uvažujete o zateplení zkuste výrobek od Spanielgroup Aero-therm, ty tam měli i ČOI a ta potvrdila, že při výrobě Aero-thermu je jednou ze složek aerogel. Ta ČOI tam byla na udání, že lžou a místo toho jim ten dotyční udělal dobrou reklamu. :-). pokud by jste chtěli vzorek zdarma tak je k dostání na www.aeroizolace.cz. Protože jsem se už taky napálila s něčím podobným tak jsem tomu taky nevěřila, dokud jsem si na to nešáhla.

 5. libor:

  Firma Bolani jsou podvodníci.Mohu potvrdit.

 6. fux:

  To co prodává/prodávala firma Bolani je podvod. S aerogelem to nemá ve skutečnosti vůbec nic společného.

 7. leoš zahrádka:

  Aerogel prodává ,výhradní zastoupení pro ČR,firma Bolani pod názvem Aerogel jako pastu buď v kilovým balení nazkoušku a nebo 30kg balení na prácu,je to prodyšný a vopravdu to hřeje,pracuju na první místnosti jako vnitřní zateplení a levný to teda není a to 30kg balení stojí kolem 12000tisíc a orientačně 1kg se rovná ,zhruba,metr čtvereční,samo že záleží na rovnoměrnosti vrstvy.Eště mrknite na stránky jejich sou tam bližší informace a je tam taky obchodní zastoupeni.Leoš

 8. LZ:

  Zajímala by mě cena a hlavně kde se to da koupit.

 9. tess:

  Kolik tomze stat? Je to vhodne i na zatepleni na vnitrni strane domu? (nejde z venku, bohuzel).

  mate nejaky nazor? Diky

 10. Tipodne:

  V gel se nemění, ale je nasákavý díky své malé husottě.
  Take „drcený“ aerogel se používá jako translucentní okna
  http://www.kalwall.com/spec.htm
  A nejedná se o pár milimetru aby se nemuselo topit, ale např. jenom o 50% lepším izolantem než Polyuretan, nebo o 150% lepším izolantem než Mineralní vaty. Tedy jeho tloušťka má být nějakých 5cm.
  http://en.wikipedia.org/wiki/R-value_%28insulation%29 hodnoty odporu hmot

  A nejlepší izolaci je teda vakuova izolace, která se více vyrábí v německu, a je i pár bytových domu které jsou ní pokryté

  Take aerogel se více používá jako izolace oblečení.

 11. Wyett:

  nedávno jsem četl článek o aerogelu v Koktelju a také tam bylo, že při styku s vodou se mění na gel.

 12. Jan Horčík:

  re: swenhakon – nejsem chemik. bral jsem tu informaci z české wikipedie, v angl. verzi záznamu Aerogel už o styku s vodou nic není, takže předpokládám, že jde o chybu

 13. swenhakon:

  Tak moment jak se může měnit zpátky na gel když je vyráběný z alkogelu (při vysokém tlaku a teplotě)? Nebo jsem to nepochopil?

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz