Spotřeba polystyrenu loni klesala, Česko tak kopíruje celoevropský trend
Spotřeba pěnového polystyrenu (zkr. EPS) v ČR zaznamenala v roce 2023 pokles o 5 %. Po více než deseti letech, kdy se spotřeba stabilně pohybovala kolem 60 000 tun ročně, v roce 2022 poprvé klesla pod tuto hranici. Loni došlo k dalšímu poklesu, kdy tuzemská spotřeba dosáhla 50 400 tun, jedná se o nejnižší číslo od roku 2009. Co bylo příčinou tohoto poklesu a jaké jsou vyhlídky letošek?
Výraznější pokles spotřeby EPS započal již v předloňském roce, na vině byl tehdy zejména rapidní nárůst cen energií spolu s vysokými úrokovými sazbami, což mělo dopad na celkový pokles produkce evropského chemického průmyslu. Výroba suroviny pro EPS tehdy oproti roku 2021 zaznamenala pokles o 6,2 %. To se propsalo i do tuzemské spotřeby, která v roce 2022 klesla na 53 tisíc tun, oproti rekordnímu roku 2021, kdy dosáhla 62 200 tun.
V březnu 2023 schválila Evropská komise program každoročních investic do modernizace domů a veřejných budov ve výši 200 miliard eur, za cílem snížit spotřebu energie v evropském bytovém fondu zhruba o 11,7 %. Dosáhnout tohoto cíle by znamenalo, že každoročně by renovací mělo projít 60–80 tisíc budov napříč celou EU. V roce 2023 se ovšem stanovený cíl v tuzemsku nepodařilo naplnit, a tak spotřeba EPS oproti roku 2022 poklesla o 5 % na 50 400 tun.
Rychlejší tempo renovací přinese i vyšší spotřebu EPS
Přibližně 30 % českých domácností je v současnosti ohroženo energetickou chudobou. Může za to neutěšený stav tuzemského bytového fondu, zejména toho postaveného do roku 1980, kdy 60 % bytových a 75 % rodinných domů z té doby je pouze částečně, anebo není vůbec zatepleno. Současné tempo zateplování v tuzemsku je zhruba jedno procento ročně. Podle iniciativy Zateplujeme Česko je třeba zrychlit tempo zateplování a renovací na minimálně 3 % ročně. V opačném případě se bude český bytový fond zateplovat až několik století. „Členové Sdružení EPS ČR jsou připraveni pokrýt zvýšené požadavky na výstavbu nových a rekonstrukci starých, nevyhovujících bytů a domů. Kapacity výroby, včetně následného využití EPS odpadů jsou dostatečné,“ uvádí Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.
„Letošní rok by mohl odstartovat dlouhodobý trend pozvolného nárůstu spotřeby polystyrenu, očekáváme růst zhruba o 3–5 %. Kvůli nižší inflaci i snižování úrokových sazeb předpokládáme, že spotřeba českých domácností vzroste a dojde i k oživení hypotečního trhu. Ruku v ruce s možností čerpání dotačních programů, jako Nová zelená úsporám nebo Oprav dům po babičce, dojde i k nárůstu renovací a nové výstavby,“ uzavírá Zemene.Podrobné informace o pěnovém polystyrenu naleznete na www.epscr.cz a o jeho recyklaci na www.recyklujemepolystyren.cz.
zdroj: tisková zpráva
Zpráva o klesající spotřebě polystyrenu v Česku je potěšující. Mám ráda přírodu, a tak se snažím využívat recyklovatelné a ekologicky šetrnější materiály, kde je to možné. Proto jsem při rekonstrukci domu vybírala hlavně z těchto materiálů. Teď už je dům hotový a já se věnuji zahradě okolo domu. Proto jsem si koupila na stránkách https://www.ardon.cz/c/309/pracovni-odevy pracovní oděv.
Je zaujímavé sledovať, jak se spotřeba polystyrenu v České republice snižuje v souladu s celoevropskými trendy. Tento významný významný poznatok o udržitelnosti a ekologických alternatívach v stavebníctve. Zajímalo by ma, aké ďalšie materiály a technológie začínajú nahradzovať polystyrén v tejto oblasti. Možno by stálo za to sa pozrieť na spoločnosť v Európskom registri firiem , ktoré sa špecializujú na inovatívne stavebné materiály.
Pre ďalšiu inšpiráciu a zaujímavé články na túto tému odporúčam navštíviť All The Best , kde si môžete prečítať viac o aktuálnych trendoch a novinkách v oblasti ekológie a stavebníctva.
Ono je to hlavně proto, že se využívají i jiné materiály než polystyren, který prostě už není tak univerzální, jak by se mohlo říct. Na druhou stranu neexistuje obytná buňka na stavbě, kde by se nějaký ten polyš nenašel. :-D A ono člověka navíc překvapí, kolik různých druhů polyše existuje. To je další věc, proč je ta spotřeba tak enormní.