Program Zelená úsporám získal další prostředky
Ministerstvu životního prostředí České republiky se podařilo během dubna a května uzavřít dva kontrakty o prodeji emisních kreditů s japonskou firmou Mitsui na téměř 2 miliony jednotek AAU. Takto získané prostředky budou použity na doplnění příjmů programu Zelená úsporám.
„Tento prodej dokazuje, že kupci vnímají pozitivní vývoj v programu Zelená úsporám v posledních měsících, kdy se nám podařilo zkontrolovat a zadministrovat všechny žádosti a nastavit procesy dalšího fungování projektu. Ty zajistily, že všechny dosud doručené žádosti jsou v současnosti propláceny z disponibilních zdrojů Státního fondu životního prostředí. Postupně bude fond prostředky doplňovat, včetně prodejů emisních kreditů, a další doručené opravené žádosti průběžně proplácet podle data jejich přijetí,“ vysvětluje ministr Tomáš Chalupa.
„Jsme rádi, že se prodej další části kreditů podařil a v programu Zelená úsporám se dostane na další české domácnosti, které na výplatu prostředků čekají,“ dodává Chalupa.
V současné době probíhají další intenzivní jednání Ministerstva životního prostředí s dalšími kupci emisních kreditů. I přesto že vyjednávání jsou po hospodářské krizi a neštěstí v Japonsku čím dál složitější, je Česká republika v prodeji emisních kreditů dlouhodobě nejúspěšnější zemí.
Do dnešního dne prodalo Ministerstvo životního prostředí celkem 87,5 milionů jednotek AAU. Většinu z nich odkoupilo Japonsko (japonská vláda a soukromá firma Mitsui), část emisních kreditů od Česka koupily i vlády Rakouska, Španělska a Světová banka.
Možnost prodat jednotky AAU získala Česká republika díky tomu, že od roku 1990 snížila své emise skleníkových plynů již o téměř 33 %, přičemž se zavázala v Kjótském protokolu snížit emisí skleníkových plynů o 8 %. Své nevyužité právo vypouštět emise skleníkových plynů proto může ve formě jednotek AAU prodat ostatním státům (v případě Japonska firmám), které mají problém se splněním svých závazků.
Podle zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů nakládá s jednotkami AAU Ministerstvo životního prostředí a výnosy z prodeje jednotek jsou příjmem Státního fondu životního prostředí ČR. Ten je poté investuje výhradně do programu Zelená úsporám.
Jednotka AAU (jednotka přiděleného množství, Assigned Amount Unit) je jednotka definovaná v rámci Kjótského protokolu, která představuje obchodovatelné právo státu vypustit jednu tunu emisí CO2 v období 2008 – 2012. Přebytek svých jednotek může země, která snížila emise víc, než se v Kjótském protokolu zavázala, prodat ostatním zemím.
Objednali jsme si od Window Holding /největší firma na trhu za jejímž zrodem stojí finanční kapitál Wood and Company/ okna U=1,2 se skly U=1,1, která měla mít i v povrchových hodnotách lepší než normované teploty , mají parametry Zelené úsporám a měla být označená CE. Dodali okna neoznačená, netěsnící a namrzající mezi rámy z vnější strany – to unikající teplý vzduch se sráží na vnější chladné straně. Okna dokonce namrzají i v interiéru při -15 a-17 st. venku. Když je -6 st. venku naměřili jsme povrchové teploty v interiéru -3 st. To záleží na síle větru. Co na to Window Holding: „…tato oblast je nejchladnější místo na okně, jedná se o obecně známý jev, žádný výrobce toto není schopen ošetřit“ .
Jinak okna nejsou CE označena, nahlásili jsme to ČOI jako dozorovému orgánu trhu. Ta nám odpověděla, že je označená máme a bylo. Jen Window Holding, pak napsal, že reklamaci zamítá, protože jsme si okna ? neobjednali a byly jsme o vlastnostech informováni, načež vzápětí na dotaz, zda ČOI lhali odepsali, že okna jsou v pořádku a poslali certifikáty vztahující se k jiným oknům.
A kování MACO s bezpečnostními prvky je kapitola sama o sobě. Tam se dle ČOI firmy dohodli, že v ČR zvětší velikost na 1,7m. Jinými slovy dvoudílné okno 3,4*1,7 má pouze dva body uprostřed na seřízení a celoobvodové kování se příliš nekoná. Zda tato skladba prošla zkouškami a certifikací nikdo nechce doložit. Ani ČOI na dotaz neodpověděla.
Ráda zašlu fotografie.