Nizozemsko buduje inteligentní sítě
V nizozemském městě Groningen úspěšně funguje pilotní projekt tzv. inteligentních sítí (smart-grid). Zatím je propojeno pouze 25 domů, ale to je jen začátek mnohem zajímavějšího projektu. Zůčastněné firmy prohlašují, že jejich projekt bude nejkomplexnější soustavou chytrých sítí. Konečným cílem je především studium a zkoušení budoucích technologií chytrých sítí v reálném světě.
Obrázek: Department of Energy
Pár slov o samotném městě. Gronigen je se svými 180 000 obyvateli největší město na severu Nizozemska. Kromě projektu chytrých sítí je také známo jako ráj cyklistů. Za pozornost stojí, že více než 50 % veškerého pohybu ve městě děje pomocí jízdních kol.
Ale zpět od jízdních kol k sítím. Propojené domy získaly unikátní vlastnosti. Díky chytré síti si mezi sebou můžou volně vyměňovat elektřinu podle aktuální potřeby.
Budovy navíc využívají miniaturní kombinovaný zdroj tepla a elektrické energie (mCHP), hybridní tepelné čerpadla, inteligentní kontrolní a řídicí systémy nebo solární panely. Veškera výroba, distribuce a spotřeba je tak propojena do „Inteligentní energetické soustavy“.
„Tohle je poprvé v Evropě a jak známo i ve světě, kdy výsledky fungování chytrých sítí jsou již dostupné v tak velkém měřítku“ uvádí se ve zprávě společnosti KEMA, která vede firmy účastnící se projektu.
Zúčastněné subjekty projektu jsou nizozemský „znalostní institut“ TMO, softwarová společnost Humiq a energetické společnosti Essent a KEMA.
Podle prvních výsledku se pilotnímu projektu podařilo splnit všechny důležité cíle. Optimalizovat spotřebu elektrické energie pro koncové uživatele nebo snížit zatížení sítě.
PRE a Intel budují moderní energetické sítě
Instalace inteligentních měřících prvků ve Vrchlabí
Soutěž GE Ecomagination Challenge: Powering the Grid zná vítěze
V dalších fázích projektu se počítá s včleněním inteligentní soustavy do klasického tržního prostředí. To předpokládá ověřit systém účtování a placení za využívání služby (elektřina se nejen kupuje, ale i prodává). Dále například zapojení elektrických aut do systému, či další ladění fungování sítě.
Připomeňme, že chytré sítě jsou elektrické a komunikační kanály, které dokážou regulovat výrobu a spotřebu elektrické energie. Celý systém funguje na oboustranné komunikaci, jak mezi centry výroby elektrické energie (např. obnovitelné zdroje) tak mezi spotřebiteli nebo spotřebiči.
Součásti jsou také rozhraní, jenž podávají informace o zatížení sítě, kvalitě dodávek, výpadku sítě atd. Všechny informace jsou navíc dostupné v reálném čase.