Soutěž GE Ecomagination Challenge: Powering the Grid zná vítěze

Společnost GE zveřejnila pět výherců soutěže v inovacích “GE ecomagination Challenge: Powering the Grid”. Soutěž, v níž se rozděluje celkem 200 milionů dolarů, byla zahájena v červenci jako součást závazku , který má za cíl urychlit rozvoj sítě příští generace a globální energetické transformace prostřednictvím otevřené spolupráce.  
GE Ecomagination

Pět oceněných účastníků do soutěže přihlásilo projekty, které mohou pomoci vytvořit inteligentnější, čistší a efektivnější a ztělesňují inovativního ducha soutěže. Výherce zvolila nezávislá porota složená z Chrise Andersona, odborného poradce a šéfredaktora časopisu , vedoucích pracovníků a předních akademiků a techniků.

Mezi oceněnými projekty je lehká nafukovací , dále technologie, která okamžitě odstraňuje námrazu z lopatek a brání tak jejich zpomalení nebo zastavení, inteligentní vodoměr, který dokáže vyrábět vlastní elektřinu, kyber-bezpečná síťová umožňující obousměrnou komunikaci při monitorování sítě a automatizaci rozvoden a a konečně technologii předcházející zkratům a výpadkům přetížených elektrických sítí na základě přesné kontroly proudu a výkonu.

Soutěž generovala téměř 4000 nápadů a prostřednictvím inovační platformy umožnila během deseti týdnů rozsáhlé diskuze mezi 70 tisíci účastníky z více než 150 zemí. GE navázala spolupráci se čtyřmi významnými firmami poskytujícími rizikový kapitál: Emerald Technology Ventures, Foundation Capital, Kleiner Perkins Caufield & Byer a RockPort Capital. Díky tomu mohla vzniknout soutěž v inovaci ve třech kategoriích: , Elektrická síť a Ekologické bydlení a .

GE Ecomagination soutěž - vítězové

„Soutěž jsme zahájili, abychom podpořili nové nápady a povzbudili inovaci na všech úrovních rozvoje,“ uvedla Beth Comstocková, senior viceprezidenta a marketingová ředitelka GE. „Prvním krokem k modernizaci sítě je objevit nápady a transformovat je v převratné technologie. Soutěž prokázala, že existuje mnoho úžasných nápadů. Oceněné inovační projekty představují kombinaci inteligentního přístupu a působivých podnikatelských schopností.“

V soutěži bylo zvoleno pět inovačních projektů, které budou každý podpořeny částkou 100 000 dolarů na další rozvoj:

Capstone Metering: Inteligentní vodoměry – Carrollton, Texas: Capstone Metering aplikuje moderní komunikační technologie na sto let stará měřidla. Zařízení IntelliH2O je samonapájecí a umožňuje řízení vodního systému v reálném čase, což přispívá k šetření vodou a eliminuje potřebu manuálního odečítání měřidel. (www.capstonemetering.com).

ElectricRoute: Bezpečná komunikační síť pro elektrické rozvodné sítě: Salem a Hollis, New Hampshire: Projekt ElectricRoute využívá jedinečného umístění rozvodny v elektrické síti k vytvoření komunikační brány pro přenosové a distribuční systémy. Jeho kyber-bezpečná komunikační síťová infrastruktura eliminuje duplikátní senzory a tisíce měděných spojení uvnitř rozvodny.

GridON: Kontrola kvality v elektrických rozvodných sítích, Givatajim, Izrael: GridON vytvořil zařízení na omezení poruchového proudu, které chrání rozvodnou síť před narušeními a výpadky, čímž zvyšuje její spolehlivost a umožňuje vyšší zatížení a širší využití energie z alternativních zdrojů. Tato technologie byla vyvinuta ve spolupráci s Univerzitou Bar-Ilan a společností Ricor Ltd (www.gridonsystems.com).

IceCode: systém odmrazování a prevence námrazy na větrných turbínách, West Lebanon, New Hampshire: Technologie IceCode bojuje s jedním z nejobtížnějších přírodních problémů. Prostřednictvím impulzů s velkým výkonem šíří teplo zevnitř ven a odstraňuje led. Využití této technologie na větrných turbínách výrazně snižuje množství energie vynaložené na odstranění námrazy a zkracuje prostoje vzniklé kvůli technickým kontrolám při odstraňování ledu a inspekcím. Vyvinuto ve spolupráci s Dartmouth College (www.icecode.com).

WinFlex: nafukovací větrné turbíny, Kirjat Jam, Israel: – WinFlex vyrábí rotory na větrné turbíny z lehké, flexibilní a levné tkaniny. Takový flexibilní rotor snižuje náklady na instalaci minimálně o padesát procent a zkracuje návratnost investic na tři až čtyři roky, bez nutnosti dotací.

Chris Anderson uvedl: „Naše rozvodné sítě jsou dnes ve stavu, v jakém byl o generaci dříve internet: jejich obrovský interaktivní potenciál zůstává do značné míry nevyužitý. Stejně jako v případě internetu můžeme sítě učinit a efektivnějšími, a to prostřednictvím spolupráce, otevřeného přístupu a mnohem širšího počtu inovátorů. Výzva GE ecomagination Challenge: Powering the Grid vznikla proto, aby tento proces urychlila, a ukázalo se, že výborné nápady mohou přijít odkudkoliv. Množství a šíře přihlášených projektů je skutečně nesmírnou inspirací.“

GE ecomagination Challenge: Powering the Grid byla zahájena 13.července. Jde o soutěž, v níž se rozdělí 200 milionů dolarů. Jejím cílem bylo najít nová technická řešení, která umožní dospět k inteligentnější, čistší a efektivnější elektrické a která také přispějí k rychlejšímu přijetí technologií inteligentní sítě. Detailní informace o iniciativě a kompletní podmínky najdete na ecomagination.com/challenge.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *